A A AAktualnościkomentarze (44)

Abolicja ZUS wchodzi 15 stycznia 2013 roku [ważne pytania i odpowiedzi]

Iwona Puzowska o abolicji ZUS: - Państwo umorzy składki i odsetki karne wszystkim osobom prowadzącym pozarolniczą działalność, które od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 roku podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnym, rentowym i wypadkowym z tytułu prowadzonej działalności w rozumieniu artykułu 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Fot.: Jarosław Pruss

Iwona Puzowska o abolicji ZUS: - Państwo umorzy składki i odsetki karne wszystkim osobom prowadzącym pozarolniczą działalność, które od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 roku podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnym, rentowym i wypadkowym z tytułu prowadzonej działalności w rozumieniu artykułu 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

 Od 15 stycznia przedsiębiorcy mogą składać w ZUS wnioski o abolicję zaległości w płaceniu składek za lata 1999 - 2009.

Ustawa jest powszechna, więc skorzystają nawet ci, którzy celowo naciągali tę instytucję. Jeśli wobec przedsiębiorców już wszczęto egzekucje, np. mają zajęte hipoteki, wynagrodzenia czy emerytury - zostaną zawieszone.

Abolicja ZUS już od jutra!

We wtorek, 15 stycznia, wchodzi w życie oczekiwana przez firmy od lat ustawa o umorzeniu należności powstałych z tytułu niepłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 roku. Zwana jest potocznie tzw. ustawą abolicyjną.

Podczas czwartkowego dyżuru, na który zaprosiliśmy Iwonę Puzowską, naczelnika Wydziału Realizacji Dochodów w Oddziale ZUS w Bydgoszczy, nie milkły telefony.
Dzwonili do nas przedsiębiorcy nie tylko z naszego regionu, ale z całego kraju. Sprawa dotyczy pół miliona polskich firm. Zgodnie z obietnicą, prezentujemy wybrane pytania i odpowiedzi.

- Syn prowadził działalność od 1997 do 1999 roku, potem firma zbankrutowała. To był biznes trzech wspólników z wieloosobowym zarządem, syn był prezesem. Do dziś są zaległości w ZUS. Czy obejmie go abolicja?
Maria z Bydgoszczy
I.P.: Niestety, nie. Gdyby syn płacił ZUS tylko za siebie, jako wspólnik jednoosobowej spółki z o. o., mógłby złożyć wniosek o umorzenie zaległości za 1999 rok. W tym przypadku było jednak trzech wspólników spółki z o. o., więc nie podlega to abolicji, ponieważ syn nie opłacał składek ZUS sam za siebie, jako osoba prowadząca działalność.

- Jako jednoosobowa firma prowadziłem usługi transportowe. Mam zaległości w ZUS za lata 2005 - 2007. Zostaną umorzone?
Jan z Ciechocinka
I.P.: - W tej sytuacji sprawa jest jasna, te lata, jak najbardziej, obejmuje abolicja. Trzeba złożyć wniosek, od 15 stycznia będzie on dostępny na stronie www.zus.pl oraz w Terenowych Jednostkach Organizacyjnych ZUS. Wystarczy wniosek, gdy firma została wykreślona z ewidencji gospodarczej. Jeśli nie, trzeba to szybko zrobić. W tym przypadku potrzebne są jeszcze dwa dokumenty: oświadczenie o udzielonej o pomocy publicznej i dotyczące informacji przy ubieganiu się o pomoc publiczną oraz zawierające informacje niezbędne do ustalenia kategorii ratingowej wraz z załącznikami.

- Mam firmę i zdarzały mi się problemy z płaceniem składek ZUS i podatków do urzędu skarbowego, mam zaległości z 2010 roku. Czytałem, że wchodzi w życie tak zwana ustawa abolicyjna. Komu ulży, mam szansę z niej skorzystać?
Marian z Opola
I.P.: - Państwo umorzy składki i odsetki karne wszystkim osobom prowadzącym pozarolniczą działalność, które od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 roku podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnym, rentowym i wypadkowym z tytułu prowadzonej działalności w rozumieniu artykułu 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Czyli są to osoby prowadzące firmy na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych ustaw, twórcy, artyści, uprawiający wolne zawody, wspólnicy jednoosobowej spółki z o. o. , jawnej partnerskiej, komandytowej. Ustawa jest powszechna, obejmie więc zarówno tych, którzy nie płacili składek z powodu niejasnych przepisów, jak i celowo. 2010 roku, niestety, nie dotyczy. Ponadto umorzone zostaną tylko składki ZUS, czyli nie ma to nic wspólnego z zaległościami w urzędzie skarbowym. Je trzeba zapłacić.

- Prowadziłem działalność gospodarczą w latach 2004-2005, którą zawiesiłem, co skończyło się długiem w ZUS. Podpisałem ugodę, na podstawie której ubezpieczyciel rozłożył mi zaległość na raty, część już spłaciłem. Sądzę, że obejmie mnie abolicja. Czy państwo odda mi pieniądze, które już wydałem?
Eugeniusz z Wałbrzycha
I.P.: - Można złożyć wniosek, co oznacza, że układ ratalny zostanie zweryfikowany i jeżeli dotyczy tylko składek, które podlegają umorzeniu, to jego realizacja będzie zawieszona.Oznacza to, że już nie trzeba będzie dłużej płacić rat. O zwrocie tych zapłaconych nie ma jednak mowy. Dodam przy okazji, że formalnie można w Polsce zawieszać działalność od marca 2009 roku.

- Miałem dług w ZUS w latach 2001 - 2008, mam w związku tym egzekucję, a konkretnie zajętą hipotekę. Na jakich zasadach dotyczy mnie nowe prawo?
Czesława z powiatu inowrocławskiego
I.P.: - Obejmie panią abolicja. Proponuję, by już 15 stycznia złożyć wniosek w swoim oddziale ZUS, wtedy egzekucja zostanie zawieszona. Po wydaniu decyzji o umorzeniu należności, ZUS również wyda zgodę na wykreślenie hipoteki. ZUS ma czas do dwóch miesięcy na wydanie decyzji w tej sprawie.

- Prowadziłam firmę, zatrudniałam jednego pracownika, mam długi w ZUS z 1999 roku, które przeszły do windykacji. W żnińskim oddziale ZUS powiedzieli mi, że, gdy już sprawę prowadzi windykacja, nie można skorzystać z abolicji. Tak?
Janina z Barcina
I.P. Nieprawda, można skorzystać z abolicji. Gdy złoży pani wniosek, egzekucja zostanie zawieszona. Jednak umorzenie składek nie dotyczy składek za pracowników, za nich trzeba zapłacić. Ustawa zakłada, że długi po 28 lutego 2009 roku powinny być zapłacone w czasie 12 miesięcy y od uprawomocnienia się decyzji o warunkach abolicji. Układu ratalnego nie można zawrzeć na należności pracownicze.

- Mam zaległości za składki w ZUS, których nie płaciłem w latach 2005-2011. Na jakich zasadach mogę skorzystać z abolicji?
Ryszard z Grudziądza
J.P.: - W tym przypadku obejmie ona zaległości od 2005 do 2009 roku. Za pozostałem dwa lata, czyli od marca 2009 do 2011 roku trzeba opłacić składki.
Jeśli kwota jest zbyt duża i nie da pan rady oddać pieniędzy przez 12 miesięcy, jak wymaga ustawodawca, można wystąpić do ZUS o układ ratalny tylko na składki pana, jako osoby prowadzącej działalność.

- Z powodu długów męża, który prowadził firmę od 2000-2004 roku, a już nie żyje, ZUS zajął mi emeryturę, w efekcie mam na życie tylko 498 zł. Czy jako spadkobierca jego zaległości również mogę liczyć na abolicję?
Janina z Warszawy
J.P. Abolicja dotyczy również spadkobierców dłużników. Może więc pani wystąpić do ZUS z wnioskiem o umorzenie. Emerytura zostanie "uwolniona", czyli egzekucja zawieszona w związku ze złożonym wnioskiem.

- Czy to prawda, że okres, który obejmie abolicja nie będzie liczył się do emerytury i stażu pracy?
Jacek z Białegostoku
J.P. - Rzeczywiście tak jest.

- Pracowałem na etacie i, by dorobić, prowadziłem firmę w latach 2006 - 2008. Nie płaciłem jednak składki zdrowotnej, bo myślałem, że nie muszę. W 2010 roku ZUS przysłał mi pismo, że mam długi. Obejmie mnie abolicja?
Wojciech z Kielc
J.P. - Choć abolicja obejmuje okres, w którym prowadził pan firmę, niestety, nie dotyczy osób, które z tytułu prowadzonej działalności były zobowiązane do opłacania jedynie składki zdrowotnej. Tylko umorzenie składek na ubezpieczenia społeczne powoduje abolicję za ten sam okres składek na ubezpieczenie zdrowotne i fundusz pracy.

Konsultacje w Bydgoszczy: Przedsiębiorcy z Kujawsko-Pomorskiego, którym nie udało się dodzwonić podczas dyżuru 10 stycznia, mogą wziąć udział w konsultacjach na temat abolicji, które odbędą się 17 i 18 stycznia, w godz. od 13.00 do 15.00, w Oddziale ZUS w Bydgoszczy przy ul. Św. Trójcy 33 (sala 505). Można również zasięgnąć informacji telefoniczne: 52 341 82 41. 

Komentarze (44)

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.