A A AAktualnościkomentarze (3)

Ceny truskawek 2013. U nas bardzo drogie! Na razie

Ceny truskawek 2013. Wczoraj za kilogram tych owoców trzeba było zapłacić w bydgoskich sklepach od 12,5 zł do 17 zł.

Fot.: SXC

Ceny truskawek 2013. Wczoraj za kilogram tych owoców trzeba było zapłacić w bydgoskich sklepach od 12,5 zł do 17 zł.

Handlowcy wolą sprzedawać hiszpańskie truskawki, bo polskie są na razie za drogie.

Już powinny być sprzedawane polskie truskawki spod folii, ale w sklepach są tylko hiszpańskie - mówi Joanna Bunkowska z Bydgoszczy. - Dlaczego?

Wczoraj za kilogram tych owoców trzeba było zapłacić w bydgoskich sklepach od 12,5 zł do 17 zł. Znaleźliśmy tylko hiszpańskie. - Bo nasze są w tym roku bardzo drogie - tłumaczą handlowcy. - Za kilogram w hurcie trzeba zapłacić 17-20 złotych. No, kto kupi takie drogie owoce?

Na ceny truskawek w 2013 roku duży wpływ ma długa zima

- Liczyłam na to, że przyroda nadgoni zaległości, ale pierwszy zbiór może być opóźniony o około 10 dni - mówi Mariola Markiewicz, współwłaścicielka plantacji truskawek w Buszkowie, koło Koronowa. - Nie mamy truskawek w tunelach foliowych, ale niektóre przykryliśmy agrowłókniną. Na nich są zielone zawiązki owoców. Zwykle pierwsze dojrzałe truskawki zrywałam w Dniu Matki, w tym roku to może być 5-10 czerwca.

Później sypnie owocami

Wysyp owoców na plantacji w Buszkowie spodziewany jest dopiero w trzeciej dekadzie czerwca.

W podbydgoskim Wtelnie zbiór też się opóźni. - O około tydzień - twierdzi Michał Gmys, rolnik z Wtelna.

Zdaniem gospodarza truskawki dobrze przetrwały zimę. - Cieszę się, że kwiatów jest sporo - dodaje. - Jeśli ominą nas gradobicia i deszcze nawalne, to owoców też będzie dużo.

Plantatorzy twierdzą, że w czasie głównego wysypu, ceny powinny być podobne do tych ubiegłorocznych. - 4-5 złotych za kilogram to byłaby przyzwoita cena - uważa Michał Gmys. - Na droższe truskawki klientów nie stać.
 

Komentarze (3)

  • ~ender 2013-06-03, 18:32

    Jeszcze kilka dni deszczu a truskawki na dolnym śląsku zatoną. Jedynie szara pleśń i slimaki będą miały bardzo udany sezon 2013.

  • ~Zniesmaczony 2013-06-10, 20:19

    Skąd ta cena?!Plantator w skupie otrzymuje 5zł za łubianke(czyli 2kg).Jak zawsze,posrednicy 100%-200% marży...

  • ~atv 2013-06-12, 09:56

    Zgadza się truskawkiw świętokrzyskim na skupach startują 2,20 zł za kg do 2,6 zł. Jak nie zgniją do reszty to niktr nie będzie zbierał. gdyż poniżej 2 złotych za zbiór 2kg nikt nie przyjdzie. Jak się utrzyma taka cena to plantatorzy na duzym minusie.  Bynajmniej tym co grad zniszczył i powódź nie będą bardzo żałować

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.