A A AAktualności2013-01-05, 05:00komentarze (11)

Dzień wolny za Święto Trzech Króli 2013 w niedzielę. Czy i kiedy przysługuje?

Do 2010 roku każde święto, o ile nie wypadało w niedzielę, jak np. Święto Trzech Króli 2013, obniżało wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Fot.: SXC

Do 2010 roku każde święto, o ile nie wypadało w niedzielę, jak np. Święto Trzech Króli 2013, obniżało wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z Konstytucją przepis odbierający prawo do dnia wolnego za święto np. w niedzielę.

W tym roku Święto Trzech Króli (6 stycznia) przypada w niedzielę. Pytamy więc: w jakich sytuacjach dzień wolny rzeczywiście przysługuje? Czy w zamian za przypadający w niedzielę 6 stycznia możemy odebrać dodatkowy dzień wolny?

Przespis zmienił zasady

Zapewne większość pracowników pamięta, że do końca roku 2010 roku mieliśmy prawo do dodatkowego dnia wolnego w przypadku gdy święto wypadało w dzień wolny inny niż niedziela. W starym stanie prawnym każde święto, o ile nie wypadało w niedzielę, obniżało wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeśli więc święto przypadało w sobotę, a ta nie jest dniem pracującym w danej organizacji, pracodawca zobligowany był do udzielenia podwładnym dodatkowego dnia wolnego. Podobnie działo się w sytuacji, gdy dniem wolnym w zakładzie pracy jest na przykład poniedziałek (jak często ma to miejsce w placówkach kulturalnych) lub inny dzień tygodnia, poza niedzielą. Ówczesne przepisy nie przewidywały dodatkowego dnia wolnego w przypadku, gdy święto wypadało w niedzielę.

Z dniem 1 stycznia 2011 roku do Kodeksu pracy dodany został przepis, który zmienił powyższe zasady, pozbawiając znaczną część pracowników dodatkowego dnia wolnego. W ten sposób pracownicy stracili nawet kilka dodatkowych dni wypoczynku w ciągu roku. Zmiana w obowiązujących przepisach zbiegła się w czasie z ustanowieniem Święta Trzech Króli (6 stycznia) dniem ustawowo wolnym od pracy, co zapewne nieco złagodziło niezadowolenie pracowników.

Na wprowadzenie niekorzystnych dla pracowników zmian zareagował Związek Zawodowy "Solidarność", który wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego wnioskiem o zbadanie czy dodany do Kodeksu pracy sporny art. 130 § 21 jest zgodny z Konstytucją.

Nie będzie wolnego za Święto Trzech Króli 2013 

2 października 2012 r. Trybunał uznał, że kwestionowany przepis narusza konstytucyjną zasadę równości oraz prawo pracowników do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i uznał go za niezgodny z ustawą zasadniczą. Na skutek takiego rozstrzygnięcia, art. 130 § 21 Kodeksu pracy utracił moc obowiązującą 8 października 2012 roku tj. w dniu publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw. Zmiany, które nastąpiły po wyroku przywracają więc stan prawny, który obowiązywał przed 1 stycznia 2011 roku.

Odpowiadając na wątpliwości wielu zainteresowanych tą sprawą pracowników - za  Święto Trzech Króli 2013, przypadające w tym roku w niedzielę, nie przysługuje więc dodatkowy dzień wolny. W całym 2013 roku żaden dzień ustawowo wolny od pracy nie wypada w sobotę. Jak wynika z kalendarza, w ciągu bieżącego roku pracownicy nie będą mieli jednak powodów do niezadowolenia - przed nami bowiem aż 7 długich weekendów, które dodatkowo można wydłużyć, biorąc pojedyncze dni urlopu.


Uchylony art. 130 §21 Kodeksu Pracy w pełnym brzmieniu: Jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy. 

Źródło: Bożena Ryszka, prawnik w TGC Corporate Lawyers.

Komentarze (11)

  • ~jjjjjj 2013-01-05, 18:33

    roboty  niema a robic dla niemca po jaki czort .zafajdane liberaly.zaraza 21 wieku liberalizm

  • ~slavecki 2013-01-05, 18:49

    Ech, kochane redaktorki jak zwykle wprowadzaja w błąd. Najpierw piszą duzymi wytłuszczonymi literami: 

    "Dzień wolny za święto w niedzielę: było tak do końca 2010 roku"

    by po chwili pod spodem napisać:

    "Zapewne większość pracowników pamięta, że do końca roku 2010 roku mieliśmy prawo do dodatkowego dnia wolnego w przypadku gdy święto wypadało w dzień wolny inny niż niedziela. W starym stanie prawnym każde święto, o ile nie wypadało w niedzielę, obniżało wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeśli więc święto przypadało w sobotę, a ta nie jest dniem pracującym w danej organizacji, pracodawca zobligowany był do udzielenia podwładnym dodatkowego dnia wolnego."

     

    Może mi autor tego tekstu wytlumaczyć skąd wytrzasnął informację, ze kiedyś za swięto przypadające w niedzielę należał sie dodatkowy dzień wolny? Nigdy czegoś takiego nie było, wiec proszę nie wprowadzać czytelników w błąd.

  • ~zimny 2013-03-06, 10:26

    czytaj ze zrozumieniem "... gdy święto wypadało w dzień wolny inny niż niedziela "

  • ~wolne 2013-01-05, 19:17

    bieda w kraju a wy byscie tylko swietowali trzech kroli to swieto koscielne a pracowac trzeba kosciol ci jesc nie da dosc tych swiat 

  • ~gregor 2013-01-06, 20:04

    wiecej świąt  więcej kasy-pracuje na kopalni wiadomo że za każdy świąteczny przepracowany dzień jest lepiej płatny

Przesyłając ten wpis akceptujesz politykę prywatności Mollom.