A A AAktualnościkomentarze (3)

Franczyza z Getin Bankiem. Oszust spod Bydgoszczy wykorzystał znane logo, by wyłudzić od klientów 8,5 mln zł

- Byłam pewna, że podpisuję umowę z popularnym bankiem, dostałam firmowe gadżety. Nie wiedziałam, że to oferta Grzegorza P., nie znam go - mówi pani Renata.

- Byłam pewna, że podpisuję umowę z popularnym bankiem, dostałam firmowe gadżety. Nie wiedziałam, że to oferta Grzegorza P., nie znam go - mówi pani Renata.

To miał być interes życia Renaty Jamniuk z Obodowa koło Sępólna Krajeńskiego. Założyła lokatę na 12 procent i... straciła wszystkie oszczędności.

Kobieta łapie się za głowę: - Jak mogłam dać się nabrać i jeszcze wciągnąć w to wujka, który sprzedał dom? On stracił aż 500 tysięcy złotych!

Czytaj też: Udawała, że jest Getin Bankiem. Firma DuoExpress oszukała 300 mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego!

Historia Renaty Jamniuk jest dramatyczna. Ciężko choruje, ma naczyniaka w głowie: - Wzięłam kredyt w Banku Spółdzielczym, 5 tys. zł, by odłożyć sobie pieniądze na czarną godzinę. Czeka mnie poważna operacja i muszę mieć oszczędności na dalszą rehabilitację. Założyłam lokatę, myśląc, że robię to w Getin Banku. Mam w nim konto i zainwestowałam gotówkę w placówce z jego logo. Dostałam też firmowe gadżety: teczkę, smycz, długopisy. Nie miałam pojęcia, że podpisuję kontrakt z oszustem!

Kobieta straciła 5 tys. zł, ale oszukanych przez 45-letniego Grzegorza P. z Białych Błot pod Bydgoszczą jest więcej - to ponad 300 mieszkańców naszego regionu! Łącznie wyłudził od nich przeszło 8 mln zł.

Grzegorz P. otworzył placówki franczyzowe Getin Banku m.in. w Sępólnie Krajeńskim, Nakle i Żninie. Oferował klientom lokaty oprocentowane na poziomie 12 procent, a dla znajomych nawet z 18-procentowym zyskiem. Ludzie chętnie w to wchodzili, na początku nawet dostawali odsetki.

Jednak to nie był interes ze znanym bankiem, tylko wyciągane z szuflady przez Grze-gorza P. umowy z jego firmą Duoexpress i BFD Finance Menagemement GMBH. Nie było ich w systemie Getin Noble Banku.

Dodajmy, że BFD istnieje naprawdę, w Hamburgu. To fundusz inwestycyjny, który już złożył doniesienie do niemieckiej policji i prokuratury.

Podejrzany, który przebywa w areszcie, uprawiał swój proceder od końca 2009 roku. Wykorzystywał na początku przedświąteczne roztargnienie klientów. Afera wybuchła w połowie zeszłego roku w Nakle, gdy pierwsi poszkodowani poinformowali policję, a krótko po nich sam zgłosił się tam również Grzegorz P. Oczywiście z dnia na dzień zniknęły także jego placówki franczyzowe.

Czytaj też: Zgłaszają się do nas oszukani przez firmę Duo Express, która udawała Getin Bank!

Będzie akt oskarżenia
- Mam kontakt z niektórymi ofiarami. Bank, policja i prokuratora nie pomagają nam!Czekam na pieniądze od siedmiu miesięcy. Kiedy je odzyskam? - pyta pani Renata.

- To nieprawda, że nic się w tej sprawie nie dzieje - uważa Adam Lis, zastępca prokuratora rejonowego w Prokuraturze Bydgoszcz-Północ, która prowadzi śledztwo. - Wiemy, że ludzie czekają na pieniądze. Śledztwo jest żmudne, śledzimy transfery pieniężne Grzegorza P. Możliwe, że akt oskarżenia trafi do sądu w grudniu tego roku. Jest szansa, że ludzie odzyskają oszczędności, ale nie wiadomo czy wszyscy. Podejrzany zaplanował akcję w szczegółach.

Nieoficjalnie wiemy, że badane są różne tropy , m. in. to, że zainwestował wyłudzone pieniądze w salony kosmetyczne na południu kraju. Poszkodowani informują nas, że wybudował willę w Białych Błotach.

Co na to Getin Bank? - Złożyliśmy w bydgoskiej prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - mówi Wojciech Sury, rzecznik tego banku. - Pokrzywdzeni zostali zarówno klienci, jak i my. Firma Duoexpress złamała umowę franczyzową oferując produkty, których nie mieliśmy w ofercie. Naruszyła także nasze dobra osobiste - wizerunek i reputację - przyznaje.
 

Więcej na temat tej bulwersujacej sprawy, przeczytają Państwo w wydaniu "Pomorskiej" z 1 grudnia 2011 r.

Komentarze (3)

 • ~margin 2014-01-31, 02:38

  Matko ale ludzie sa naiwni http://wygrajeurobank.pl/

 • ~mali 2014-11-23, 18:08

  To tylko kolejne oszustwa!

  Nam, ale sami oszuści z Getiin banku nawet sfałszowali umowę razem z Firmą Euro Invest Group z Częstochowy, aby nam tylko podłożyć swinię i nas okraść!

  Oszustwo się wydało, gdy zaczęto nam  dublować plisy  AC,  a my tą sprawę zgłosiliśmy na Policję!

  To, że mamy nieważne dokumenty,  nawet przez siedem lat nie mieliśmy tej świadomości!

  Teraz to my żądamy zwrotu nieprawnie wyłudzanych pieniędzy wraz z należnym odszkodowaniem!

 • ~tobi 2015-01-13, 20:11

  A gdy Getin bank dopuszczał  i dopuszcza się oszustw na sawych klientach, to tego jeszcze poszkodowani nie piszą?

  Nam oszusci z Getin bank Jastrzębie -Zdrój razem z Firmą Euro Invest Group z Częstochowy jak sie wydało sfałszowali umowę po to, aby podłożyć nam świnię i przy naszej nieświadomości zaczęli nas oszukiwac na polisie AC i doliczać nam nieznane kwoty do czasu, aż oszusci sami wpadli po tym jak zgłosiliśmy sprawę na Policję i okazało się,  że nasze dokumenty są nieważne (kopie bez pieczęci i podpisów a także nizgodności co do strony, która podszywała się za pracownika Getin banku!

  Banda oszustów, która ma w dupie prawo, a ta praworządność, to jedno wielkie oszustwo polityczne!

  Po tych wszystkich oszustwach, to teraz my żądamy zwrotu nieprawnie wyłudzonych od nas pieniędzy wraz z odszkodowaniem i odsetkami!

  Takiego faszyzmu jak żyję jeszcze nie doświadczyliśmy, bo nasi rodzice w czasie okupacji mieli lepiej!

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.