A A AAktualnościkomentarze (14)

Ikea w Bydgoszczy? Wola jest

Sklep IKEA w Älmhult w Szwecji. Czy ten w Bydgoszczy będzie wyglądał podobnie?

Fot.: www.wikipedia.pl [GNU Free Documentation License]

Sklep IKEA w Älmhult w Szwecji. Czy ten w Bydgoszczy będzie wyglądał podobnie?

Wiceprezydent Stefan Markowski spotkał się niedawno z przedstawicielami Ikei. Szwedzki koncern chce w przyszłym roku ruszyć w końcu z budową sklepu w Bydgoszczy.

Rozmowy miasta z Ikeą mają bardzo długą, bo ponad 10-letnią historię. I chociaż budowa sklepu miała ruszyć za kadencji zarówno Romana Jasiakiewicza i Konstantego Dombrowicza, żadnemu z nich się to nie udało.

Teraz jednak pojawiło się światełko w tunelu. Wczoraj radni przegłosowali darowiznę, jaką Ikea przekaże miastu. To ok. 1,6 mln zł. - Jeśli Ikea przekazuje nam takie pieniądze, to raczej nie oznacza, że chce zrezygnować z inwestowania - mówił w środę Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Szwedzi płacą
Na co trafią pieniądze? Na wykup nieruchomści pod drogi, które znajdują się na terenie przyszłego sklepu. Same drogi ma zbudować na własny koszt Ikea. Szwedzi zobowiązali się też zapłacić za zbudowanie głównego węzła komunikacyjnego, żeby umożliwić klientom bezkolizyjny dojazd do sklepu. 

Radni dopytywali wczoraj prezydenta o darowiznę na pierwszy etap długo oczekiwanej w Bydgoszczy inwestycji. Wiceprezydent Markowski, który niedawno spotkał się z przedstawicielami Ikei, mówił, że szwedzki inwestor jeszcze w tym roku chce zacząć budowę dróg wewnętrznych, a w 2013 roku ruszyć już z budową sklepu.

Optymizm studził nieco prezydent Bruski. - Wola i chęć są w polskim oddziale firmy. Nie zapominajmy jednak, ze Ikea jest międzynarodowym koncernem. To w centrali zapadną ostateczne decyzje - stwierdził.

Oszczędzamy i dokładamy
Darowizna od Ikei była jednym z elementów ósmej już korekty tegorocznego budżetu. Radnym najbardziej nie spodobały się przekładanie na później niektórych inwestycji. Mimo zapowiedzi, w tym roku nie ruszy remont ulicy Chodkiewicza ani rewitalizacja terenów pogórniczych przy ul. Rejewskiego.

Piotr Tomaszewski, skarbnik miasta, mówił też o nowych inwestycjach, m.in. przyłączenia kolejnych komunalnych budynków do kanalizacji sanitarnej. Miastu udało się też zaoszczędzić ok. 7 mln zł na przetargach. Pieniądze trafią m.in. na remonty chodników czy nowe hot-spoty.

Komentarze (14)

 • ~m. 2012-08-30, 10:48

  Toruń zmarnował swoją szansę - kwestia budowy Ikei w Bydgoszczy wlokła się jak smród za wojskiem (nie chodziło o problemy z grząskością gruntu?), należało zatem zaproponować inną lokalizację (zamiast Castoramy) i zakończyć sprawę. Ale władze miasta jakoś to przespały. Co nie dziwi.

 • ~bydziak 2012-08-31, 14:43

  Prawda jest taka, że Toruń jest zbyt małym miastem na takiego kolosa jak Ikea. Już teraz przesadziliście z centrum handlowym Plaza gdzie ludzi jak na lekarstwo ,ze stadionem żużlowym który świeci pustkami, z Castoramą w której cały dzienny utarg porównywalny jest z jednym działem w castoramie w Bydgoszczy! Teraz budujecie halę, której nie będziecie w stanie utrzymać.

  Moja propozycja dla was: budujcie z głową obiekty dla średniej wielkości miasta a nie dla "pępka Świata" za który się szumnie uważacie!!!

 • ~m. 2012-09-01, 21:13

  Kto powiedział, że Ikea byłaby tylko dla Torunia? Są również inne, okoliczne miejscowości, choćby 35km na płn-zach. :) Problemem Castoramy jest niestety to, że stoi tam sama samiuteńka i w zasadzie bez samochodu tam nie dojedziesz. Klapa organizacyjna.

 • ~rozum 2013-03-28, 23:32

  bydziak brak ci klepeczki , baranie tu nie chodzi czy ktoś uważa się za pępek świata tylko o korzyść z tego biznesu. jezeli masz rozum to odpowiedz mi dla kogo ma być ta IKEA w bydgoszczy? bo dlamni tylko dla was... bo tak z Torunia w 1 godzine jestem w Gdańsku, Włocławek jedzie do Warszawy lub Poznania w ok 2 godzin. Grudziadz i okolice sa w Gdańsku 40 minut, Inowrocław w Poznaniu jest godzinę  . Więc odpowiedz mi dla kogo ma być ta Ikea we Fordonie???

  Dla takich samolubó jak ty skoro z torunia do fordonu jedziesz godzinę, z grudziadza 1,5 godziny, z włocławka 3 godziny a inowrocław ok 1,5 godziny!!!!!!!!! wy pępkiem województwa tez niejestescie!!! A NO I KRYTYKUJESZ NASZE INWESTYCJE TYLKO POPATRZ NA WASZ MOSTO-WIADKT KTÓRY NIEMA DRÓG ROZJAZDOWYCH.... BRAWOOOOOO , BEDZIE TAK JAK W PŁOCKU BYŁ MOST ALE NIEBYŁO PRZEJAZDU DO NIEGO..... a ikea ma służyć ludzią z regionu a nie tobie

   

 • ~ziom 2012-08-30, 11:46

  plac po Romecie w celu kultywowania tradycji?... 1,6mln na wykup nieruchomości, które moga kosztowac i z 5mln zł... chyba to darowizna na aktywację biurokracji i jej pozytywne ustosunkowanie w sprawie