Ile piwa można wypić? Branża piwowarska szacuje, że w tym roku to będzie 90 litrów na głowę

Ile piwa można wypić? W grę wchodzi 90 litrów na głowę po spadku do 87 jeszcze rok temu

Ile piwa można wypić? W grę wchodzi 90 litrów na głowę po spadku do 87 jeszcze rok temu

W tym roku może paść rekord spożycia tego trunku - branża wyraźnie wraca do formy sprzed kryzysu. Jednak sprzedaż napędzają przede wszystkim tanie i średnie marki sprzedawane Biedronce czy Lidlu. Ile piwa można wypić?

Smakoszem browarów jest m.in. Olek Aleksandrowicz, student filologii polskiej z Bydgoszczy: - Często odwiedzam Regionalną Warzelnię Piwa w naszym mieście. Dziewczyny mają lepiej, obsługują sami przystojni panowie. Jednak ja nie chodzę tam dla obsługi, tylko dla oryginalnie warzonego browaru.

Czytaj też: Minibrowar Bydgoszcz. Już niedługo, a w planach jest również łaźnia dla smakoszy piwa!

Pijemy piwo oryginalnie warzone

- Klienci zdecydowanie wolą ten alkohol, choć działa u nas również winiarnia - o jego rosnącej popularności piwa mówi też Alicja Knasiak, managerka warzelni. - Nasze piwa mają własne receptury. Nie są pasteryzowane i nie można ich kupić w sklepie, to na przykład: "Pils wenecki", "Pszeniczne młyńskie" czy "Ale".

Czytaj też: KRAJAN. Piwo Irlandzkie Mocne do wypicia na Polagrze-Food w Poznaniu!

Photobucket

Piwa regionalne cieszą się u nas coraz większym uznaniem, ale nie tylko one. Ogólnie prognozy dla branży są optymistyczne. Wraca do formy, której przez dwa ostatnie lata wyraźnie jej brakowało. Sprzedaż napędzają jednak przede wszystkim średnie i tanie piwa z dyskontów: Lidla, Biedronki, Aldi czy Netto. - Rosnąca popularność marek ekonomiczniejszych jest spowodowana sytuacją gospodarczą i wzrostem akcyzy w 2009 roku - twierdzi Arkadiusz Piekarz, rzecznik Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie.

Czytaj też: Lokalne browary wygrywają z koncernami. Szkoda, że nie u nas...

Cena piwa - wskutek inflacji, podwyżek akcyzy i VAT - powinna wzrosnąć o 13 proc. Jak jest naprawdę? Polityka dyskontów spowodowała, że spadła z 2,64 do 2,57 zł (porównując pierwsze kwartały zeszłego i tego roku).
- Polacy nie są skłonni płacić więcej za piwo, więc zmieniają marki na tańsze - komentuje Piekarz.

Razem możemy wypić 38 mln hektolitrów piwa

- Rośnie sprzedaż piwa w hipermarketach i dyskontach, ale kosztem małych sklepów. Wolałbym też nie mówić o boomie, a o powrocie do sytuacji sprzed dwóch lat. W grę wchodzi 90 litrów na głowę po spadku do 87 jeszcze rok temu. Tyle piwa możemy wypić.

Według danych GUS, w pierwszych pięciu miesiącach tego roku na rynek trafiło o 6,1 proc. więcej piwa niż w tym samym czasie ubiegłego. Wżącym ma być wyprodukowanych 38 mln hektolitrów. Dodajmy, że rekord padł w 2008 roku, wtedy to było 37 mln. 

WYPOWIEDZCIE SIĘ NA NASZYM FORUM: Kupujecie tanie piwa czy pijecie te z górnej półki? Ile piwa jesteście w stanie wypić jednego dnia? 
 

Komentarze (3)

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.