A A AAktualnościkomentarze (1)

Ile zarabiają prezesi banków? Grube miliony, zobacz!

Ile zarabiają prezesi banków? On najwięcej: Sławomir Sikora, prezes Citi Handlowego

Ile zarabiają prezesi banków? On najwięcej: Sławomir Sikora, prezes Citi Handlowego

Ile zarabiają prezesi banków? Dużo, ale co ciekawe im większy bank, tym zazwyczaj mniejsze zarobki.

Jeszcze ciekawsze, że zazwyczaj więcej w banku z kapitałem zagranicznym zarabiają obcokrajowcy niż nawet sami prezesi. Ba, dla szefa banku nie ma piękniejszej chwili niż z niego odejść - odprawy idą w miliony!

Sprawdź, ile zarabiają banki i ich prezesi: 

PKO BP
Zysk brutto banku: 4 mld 122 mln zł
Zarobki prezesa - ok. 1 mln 110 tys. zł

Największy polski bank i tak marne zarobki... Jego prezesem jest Zbigniew Jagiełło, który zarobił w 2010 roku "tylko" 1 milion 110 tys. zł. Jak na szefa największego polskiego banku z zyskami przekraczającymi 4 mld zł ta kwota wydaje się śmiesznie niska. Prezes PKO BP nie powinien jednak narzekać, bo jeszcze w 2009 roku bank był objęty tzw. ustawą kominową, a cały zarząd zarobił zaledwie 2,5 mln zł (PKO BP jest kontrolowany przez Skarb Państwa). Gdy wczytać się w raport dokładniej, można znaleźć informacje, że ośmiu członków rady nadzorczej zarobiło zaledwie 621 tys. zł. W banku zapożyczyli się jednak na sumę 2,4 mln zł. Ciekawe, ile wynosi dla nich oprocentowanie?

Pekao SA
Zysk brutto banku: 3 mld 101 mln zł
Zarobki prezesów: 1 mln 799 tys. zł/ 3 mln 265 tys. zł

Choć prezesem od połowy stycznia ubiegłego roku jest Alicja Kornasiewicz (na zdjęciu), to nie ona najlepiej zarabia w drugim co do wielkości polskim banku. Pani prezes "banku z Żubrem" zarobiła bowiem w 2010 roku tylko 1 mln 799 tys. zł, natomiast wiceprezes Ligi Lovaglio już 3 mln 265 tys. zł. Czym podyktowana jest ta różnica? Tego nie wiadomo, ale feministki mogą, po parytetach wyborczych, walczyć o parytety w wynagrodzeniu prezesów. Trzeba jednak pamiętać, że pan Lovagli to przedstawiciel włoskiego Unicredit, głównego udziałowca Pekao SA. Jeśli mierzyć władzę w banku wielkością zarobków, to Alicja Kornasiewicz na stanowisku prezesa jest tylko figurantką...

BZ WBK
Zysk brutto banku: 1 mld 357 mln zł
Zarobki prezesa: 1 mln 533 tys. zł

Mateusz Morawiecki to były opozycjonista, wydawca, dziennikarz i urzędnik państwowy. Najlepiej wychodzi mu jednak bycie prezesem, czego dowodem doprowadzenie BZ WBK na trzecie miejsce wśród polskich banków. Jego zarobki w wysokości 1,5 mln zł nie są jednak tak wysokie, szczególnie gdy popatrzy się na wartość banku - w zeszłym roku irlandzki AIB sprzedał pakiet kontrolny akcji BZ WBK hiszpańskiemu Santanderowi za 11,5 mld zł. Podobnie jak w innych bankach z zagranicznym kapitałem spore wynagrodzenie pobierają członkowie zarządu z kraju głównego udziałowca. Michael McCarthy zarobił w zeszłym roku więcej niż Mateusz Morawiecki, bo 1 milion 686 tys. 300 zł. Jego koledzy z Irlandii Declan Flynn i Paul Barry po około 1 mln 400 tys. zł.

Getin Holding
Zysk brutto: 485 mln zł
Zarobki prezesów: 1 mln 608 tys. zł / 5 mln 309 tys. / 7 mln 7 tys. zł

Dopiero w Getinie możemy zaznać prawdziwego bogactwa. W samym holdingu pensja prezesa nie powala - Radosław Boniecki zarobił w 2010 roku "jedyne" 1 mln 608 tys. zł. Natomiast już prezes samego Getin Noble Banku, Krzysztof Rosiński zainkasował 5 mln 309 tys. zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że 3 mln 665 tys. zostało wypłaconych w formie akcji. Tak wysoka pensja Rosińskiego nie dziwi, gdy popatrzy się na rosnące zyski. W 2010 roku jego bank zarobił brutto 436 mln zł, wypracowując niemal cały zysk Getin Holdingu. Najwięcej zarobił na tym oczywiście główny udziałowiec spółki, trzeci na liście najbogatszych Polaków - Leszek Czarnecki (na zdjęciu). Wrocławianin wypłacił sobie 7,7 mln zł pensji z racji pełnienia funkcji szefa rady nadzorczej.

BRE Bank
Zysk brutto: 872 mln zł
Zarobki prezesów: 6 mln 80 tys. / 1,5 mln zł / 0,5 mln zł

W życiu każdego prezesa banku nie ma piękniejszej chwili niż odejście z banku. Wie o tym dobrze Mariusz Grendowicz (na zdjęciu), który pod koniec ubiegłego roku przestał być prezesem BRE. Bank mu za to podziękował odprawą w wysokości dokładnie 4 mln 524 tys. 961 zł. Do tego doszły: pensja - 1 mln 179 tys. zł, bonus 225 tys. zł i 151 tys. z programu motywacyjnego. W sumie ponad 6 mln 80 tys. zł. Choć BRE Bank należy do niemieckiego Commerzbanku w radzie nadzorczej jest równouprawnienie - wiceprezesi zarabiają po 1,5 mln zł rocznie (Wiesław Thor i Karin Katerbau), a 300 tys. mniej pozostali. Do tego dochodzą programy motywacyjne i bonusy. Nowy prezes BRE Banku Cezary Stypułkowski zarobił w zeszłym roku przez trzy miesiące w sumie 0,5 mln zł. Rocznie zarabiać będzie więc ok. 2 mln zł.

BPH
Strata przed opodatkowaniem: 159 mln zł
Zarobki prezesów: 1,99 mln zł / 4 mln 414 tys. / 6 mln 960 tys. zł

Bank po przejściach, a w 2010 roku także odejściach prezesów. W lipcu na emeryturę odszedł Józef Wancer (na zdjęciu), ale patrząc na jego ostatnią pensję raczej nie interesuje go kłótnia o emerytury. Jeden z najbardziej znanych prezesów polskich banków zarobił w zeszłym roku 4 mln 414 tys. zł (2 mln 100 tys. to odprawa). To jednak nie najwyższa pensja w jedynym tak dużym banku, który odnotował w 2010 roku stratę. Razem z Wancerem odszedł wiceprezes Mirosław Boniecki, który przez pół roku pracy zarobił 6 mln 960 tys. zł. Dzięki temu BPH jako jeden z nielicznych więcej płacił polskim prezesom niż zagranicznym wiceprezesom. Obecny szef BPH Richard Gaskin zarobił niecałe 2 mln zł. W sumie na pensje zarządu wydano blisko 25 mln zł.

Citi Handlowy
Zysk brutto: 928 mln zł
Zarobki prezesa: 3 mln 944 tys. zł

A oto najbogatszy urzędujący prezes banku, z którego zagraniczna centrala musi być bardzo zadowolona. W zeszłym roku Sławomir Sikora zarobił 3 mln 944 tys. zł. Menadżer kieruje Handlowym od 2003 roku i może wysokie zarobki są spowodowane tym, że z żadnego innego banku nie brał odprawy?

Dużo mniej dostali pozostali członkowie zarządu Handlowego, a co ciekawe jedyny Amerykanin przysłany z centrali Citibanku Robert Daniel Massey JR zarobił z całej szóstki najmniej - 1 mln 244 tys. zł. Sam bank zarobił ponad 900 mln zł co było wynikiem dużo lepszym niż rok wcześniej. 

Czytaj też: Kujawsko-Pomorska Lista Płac 2010. Część 3: zarobki w prywatnych firmach (raport specjalny)

Czytaj też: Kujawsko-Pomorska Lista Płac 2010. Część 2: zarobki urzędników, nauczycieli, policjantów i żołnierzy (raport specjalny)

 

 

 

Komentarze (1)

  • ~akrapovic 2012-09-12, 19:25

    fajnie nas banda kolesi PO wskich robi, ale gdzie im tam do carlosa slima który dziennie zarabia 20 mln euro i niedługo kupi sobie polske razem z całą tą zakichaną bandą.

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.