Jak pozbyć się długu w ZUS? Pomoże abolicja. Jakich zaległości dotyczy?

Jak pozbyć się długu w ZUS? Pomoże ustawa umorzeniowa, która weszła w życie 15 stycznia 2013 roku

Fot.: SXC

Jak pozbyć się długu w ZUS? Pomoże ustawa umorzeniowa, która weszła w życie 15 stycznia 2013 roku

Małe firmy mogą legalnie pozbyć się długu w ZUS, jeśli skorzystają z abolicji.

W regionalnych oddziałach ZUS jest coraz więcej takich wniosków. Umorzenie składek cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jeszcze wiele osób ciągle nie wie, czy mogą z tego skorzystać - twierdzi Bożena Wankiewicz, rzecznik Oddziału ZUS w Toruniu.

Jak pozbyć się długu w ZUS. Trzeba złożyć wniosek

Od 15 stycznia, gdy ustawa weszła w życie, obecni i byli przedsiębiorcy z naszego regionu złożyli łącznie ponad 400 wniosków.  - Do Oddziału ZUS w Bydgoszczy i podległych mu jednostek terenowych w Inowrocławiu, Świeciu, Nakle, Tucholi, Żninie i Sępólnie Krajeńskim, wpłynęło 289 wniosków o umorzenie należności z tytułu nieopłaconych składek - informuje Alina Szałkowska, rzecznik tego oddziału. - Zorganizowaliśmy konsultacje, na które przyszło kilkadziesiąt osób, wielu udzieliliśmy porad również telefonicznie.

Pytania powtarzające się, to np.: jakie składki podlegają umorzeniu, czy również te za pracowników, czy spłacając je ratalnie również można wystąpić o umorzenie, czy ci, którzy już przelali pieniądze za okres objęty abolicją mogą liczyć na ich zwrot.

- W naszych jednostkach terenowych mamy 152 wnioski - oblicza Bożena Wankiewicz. - Bardzo często z pytaniami zwracają się osoby, które prowadziły działalność podlegając jedynie składce zdrowotnej. Niestety, ta składka nie podlega abolicji.

Przypomnijmy, ustawa o umorzeniu należności powstałych z tytułu niepłaconych składek przez prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą dotyczy 10 lat, a dokładnie okresu od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 roku.  Chodzi o osoby, które w tym czasie podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnym, rentowym i wypadkowym z tytułu prowadzonej firmy.

Długi w ZUS za pracowników trzeba zapłacić

Nie dotyczy to pracowników, jeśli ich zatrudniali (ale w tym przypadku można wystąpić doo układ ratalny). Z nowego prawa skorzystają również spadkobiercy dłużników ZUS oraz osoby, wobec których już wszczęto egzekucje, bo zostaną one zawieszone.  Warunkiem abolicji zaległości jest uregulowanie ewentualnych zaległych składek za siebie i pracowników po 28 lutego 2009 roku. Jeśli ktoś już spłacił część zaległości ZUS-owi, pieniądze nie zostaną zwrócone.

Wniosek o umorzenie zaległych składek i odsetek karnych można wydrukować ze strony www.zus.pl, jest także dostępny w terenowych jednostkach organizacyjnych ZUS.

Wystarczy tylko ten jeden dokument, gdy firma została wykreślona z ewidencji gospodarczej. Jeśli nie, trzeba to szybko zrobić. W tej sytuacji konieczne będą jeszcze dwa dokumenty: oświadczenie o udzielonej o pomocy publicznej i dotyczące informacji przy ubieganiu się o pomoc publiczną oraz zawierające informacje niezbędne do ustalenia kategorii ratingowej wraz z załącznikami. ZUS ma dwa miesiące na wydanie decyzji.

Wnioski można składać przez 24 miesiące od dnia wejścia w życie ustawy. Niestety, okres abolicyjny nie będzie liczył się do emerytury i stażu pracy.
Jeśli są jeszcze pytania dotyczące abolicji, można zasięgnąć informacji telefonicznie: 52 341 82 41.

 

Komentarze (7)

 • ~Abolicja ZUS 2013-01-23, 12:59

  Z dniem 15 stycznia 2013 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność - jeśli masz problem z ZUS skontaktuj się z nami. Pomożemy przy wypełnianiu dokumentów. Służymy fachową poradą. email: zusumorzenia@gmail.com

 • ~jan75 2013-01-26, 18:06
  pokaż komentarz
 • ~TomekM 2013-02-08, 15:48
  pokaż komentarz
 • ~abolicjasladekzus 2013-02-14, 12:20
  pokaż komentarz
 • ~_JACEK_ 2013-02-24, 01:06
  pokaż komentarz
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.