Jak pozbyć się długu w ZUS? Pomoże abolicja. Jakich zaległości dotyczy?

Jak pozbyć się długu w ZUS? Pomoże ustawa umorzeniowa, która weszła w życie 15 stycznia 2013 roku

Fot.: SXC

Jak pozbyć się długu w ZUS? Pomoże ustawa umorzeniowa, która weszła w życie 15 stycznia 2013 roku

Małe firmy mogą legalnie pozbyć się długu w ZUS, jeśli skorzystają z abolicji.

W regionalnych oddziałach ZUS jest coraz więcej takich wniosków. Umorzenie składek cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jeszcze wiele osób ciągle nie wie, czy mogą z tego skorzystać - twierdzi Bożena Wankiewicz, rzecznik Oddziału ZUS w Toruniu.

Jak pozbyć się długu w ZUS. Trzeba złożyć wniosek

Od 15 stycznia, gdy ustawa weszła w życie, obecni i byli przedsiębiorcy z naszego regionu złożyli łącznie ponad 400 wniosków.  - Do Oddziału ZUS w Bydgoszczy i podległych mu jednostek terenowych w Inowrocławiu, Świeciu, Nakle, Tucholi, Żninie i Sępólnie Krajeńskim, wpłynęło 289 wniosków o umorzenie należności z tytułu nieopłaconych składek - informuje Alina Szałkowska, rzecznik tego oddziału. - Zorganizowaliśmy konsultacje, na które przyszło kilkadziesiąt osób, wielu udzieliliśmy porad również telefonicznie.

Pytania powtarzające się, to np.: jakie składki podlegają umorzeniu, czy również te za pracowników, czy spłacając je ratalnie również można wystąpić o umorzenie, czy ci, którzy już przelali pieniądze za okres objęty abolicją mogą liczyć na ich zwrot.

- W naszych jednostkach terenowych mamy 152 wnioski - oblicza Bożena Wankiewicz. - Bardzo często z pytaniami zwracają się osoby, które prowadziły działalność podlegając jedynie składce zdrowotnej. Niestety, ta składka nie podlega abolicji.

Przypomnijmy, ustawa o umorzeniu należności powstałych z tytułu niepłaconych składek przez prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą dotyczy 10 lat, a dokładnie okresu od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 roku.  Chodzi o osoby, które w tym czasie podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnym, rentowym i wypadkowym z tytułu prowadzonej firmy.

Długi w ZUS za pracowników trzeba zapłacić

Nie dotyczy to pracowników, jeśli ich zatrudniali (ale w tym przypadku można wystąpić doo układ ratalny). Z nowego prawa skorzystają również spadkobiercy dłużników ZUS oraz osoby, wobec których już wszczęto egzekucje, bo zostaną one zawieszone.  Warunkiem abolicji zaległości jest uregulowanie ewentualnych zaległych składek za siebie i pracowników po 28 lutego 2009 roku. Jeśli ktoś już spłacił część zaległości ZUS-owi, pieniądze nie zostaną zwrócone.

Wniosek o umorzenie zaległych składek i odsetek karnych można wydrukować ze strony www.zus.pl, jest także dostępny w terenowych jednostkach organizacyjnych ZUS.

Wystarczy tylko ten jeden dokument, gdy firma została wykreślona z ewidencji gospodarczej. Jeśli nie, trzeba to szybko zrobić. W tej sytuacji konieczne będą jeszcze dwa dokumenty: oświadczenie o udzielonej o pomocy publicznej i dotyczące informacji przy ubieganiu się o pomoc publiczną oraz zawierające informacje niezbędne do ustalenia kategorii ratingowej wraz z załącznikami. ZUS ma dwa miesiące na wydanie decyzji.

Wnioski można składać przez 24 miesiące od dnia wejścia w życie ustawy. Niestety, okres abolicyjny nie będzie liczył się do emerytury i stażu pracy.
Jeśli są jeszcze pytania dotyczące abolicji, można zasięgnąć informacji telefonicznie: 52 341 82 41.

 

Komentarze (7)

 • ~Abolicja ZUS 2013-01-23, 12:59

  Z dniem 15 stycznia 2013 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność - jeśli masz problem z ZUS skontaktuj się z nami. Pomożemy przy wypełnianiu dokumentów. Służymy fachową poradą. email: zusumorzenia@gmail.com

 • ~jan75 2013-01-26, 18:06
  pokaż komentarz
 • ~TomekM 2013-02-08, 15:48

  Witam! Dostałem pismo z ZUS ,w którym napisane jest,że mój wniosek w sprawie abolicji zostaje zawieszony do momentu wydania decyzji Unii Europejskiej.Mam zawarty układ ratalny od września 2012, co się stanie jeżeli przestane teraz płacić raty,czy abolicja jakoś mnie chroni przed egzekucją do momentu wydania decyzji przez Unię Europejską i czy nie powinienem dostać aneksu do umowy i płacić tylko te zaległości,których abolicja nie dotyczy?

 • ~abolicjasladekzus 2013-02-14, 12:20

  Chcesz się dowiedzieć więcej na temat abolicji składek ZUS? Zapraszam na nasz serwis tematyczny: www.abolicjaskladekzus.pl ! Jeżeli jesteś zainteresowany abolicją, możemy Ci pomóc!

 • ~_JACEK_ 2013-02-24, 01:06
  pokaż komentarz
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.