A A AZ regionukomentarze (0)

Mondi Świecie ma MP 7! Unikatowe zdjęcia jednej z najnowocześniejszych maszyn papierniczych na świecie

Gdy ta maszyna osiągnie swoją pełną wydajność, zużycie tego surowca w zakładzie wzroście do 900 tys. ton rocznie, co równa się ponad 40 proc. zbieranej makulatury w Polsce.

Gdy ta maszyna osiągnie swoją pełną wydajność, zużycie tego surowca w zakładzie wzroście do 900 tys. ton rocznie, co równa się ponad 40 proc. zbieranej makulatury w Polsce.

Maszyna papiernicza nr 7 - najmłodsze dziecko Mondi Świecie - jest jedną z najszybszych i najnowocześniejszych na świecie.

Docelowa wielkość produkcji w skali roku to 470 000 ton. Warto podkreślić, że mowa o inwestycji za 350 mln euro.

Produkcja już ruszyła

Uruchomienie nowej maszyny papierniczej do produkcji niskogramaturowego makulaturowego papieru, z którego będzie powstawać tektura, zajęło zaledwie 16 miesięcy. Gdy przystępowano do prac budowlanych założono, że produkcja ruszy pierwszego września 2009 r.

Chodziło nie tylko o wyznaczenie rekordowego krótkiego terminu, ale także wymiar symboliczny tej daty. Żartowano, że będzie to odwet na Niemcach, którzy są głównym konkurentem w Europie, za 1939 rok. Wielu nie wierzyło, że uda się sprostać temu zadaniu.

Obejrzyj zdjęcia maszyny

Zadanie wykonano jednak w terminie. Podczas budowy MP 7 zaangażowanych było ponad 1500 osób. MP7 o prędkości rojektowej 1800 m/min (jej dostawcą jest firma Metso) będzie jedną z najszybszych maszyn do produkcji papieru na tekturę falistą na świecie.

Jej efektywność i krótkie cykle produkcji spowodują, że czas dostawy będą krótsze, a standardowe gatunki papieru będą szybciej dostępne.
Zakres oferowanych produktów to niskogramaturowy fluting i testliner makulaturowy o gramaturze od 75 do 140 g/m kw.

Maszynę będzie obsługiwać około stu osób. Ponieważ projekt ma charakter prestiżowy, trafili tam najlepsi pracownicy przesunięci z inych wydziałów.
Godny podkreślenia jest również fakt, że do produkcji papieru wykorzystywane będą ogromne ilości makulatury. Gdy maszyna osiągnie swoją pełną wydajność, zużycie tego surowca w zakładzie wzroście do 900 tys. ton rocznie, co równa się ponad 40 proc. zbieranej makulatury w Polsce.

Aspekt ekologiczny tego przedsięwzięcia jest akcentowany także niższym zużyciem pary o 20 proc., energii elektrycznej o 30 proc. i wody aż o 40 proc. w porównaniu z dotychczas stosowaną technologią. - Za kilka miesięcy zostanie otwarta także nowoczesna linia do produkcji pudeł co dodatkowo wzmocni pozycję Mondi w branży papierów i opakowań z tektury falistej - zaznacza Peter Oswald, prezes Dywizji Europe & International w Mondi.

Ogromne wrażenie robi magazyn, w którym nie pracuje żaden człowiek. Lokowanie i znakowanie tamborów papieru odbywa się automatycznie. Mondi to międzynarodowa grupa produkująca papier i opakowania. W 2008 roku jej dochód wyniósł 6,3 biliona EURO. Jej kluczowe zakłady i interesy znajdują się w Europie Zachodniej, Europie Centralnej, Rosji i RPA. Grupa zasadniczo zajmuje się produkcją papieru opakowaniowego i

przetworzonych wyrobów opakowaniowych, papieru niepowlekanego wysokogatunkowego oraz produktami i procesami specjalistycznymi, w tym powlekanie, release liner, opakowania konsumenckie elastyczne.

 

Więcej na temat: Mondi, maszyna papiernicza

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.