Podwójna zaliczka na podatek dochodowy. Do 20 grudnia 2012 roku firmy płacą tylko za listopad

DO 20 grudnia 2012 roku nie trzeba już zapłacić podwójnej zaliczki na podatek dochodowy: za listopad i za grudzień, a tylko za listopad

Fot.: SXC

DO 20 grudnia 2012 roku nie trzeba już zapłacić podwójnej zaliczki na podatek dochodowy: za listopad i za grudzień, a tylko za listopad

W 2012 roku nie muszą więc już płacić podwójnej zaliczki: za listopad i grudzień.

Wcześniej  każdy przedsiębiorca do 20 grudnia musiał zapłacić dwa podatki: za listopad i od razu zaliczkowo podatek dochodowy również za grudzień.
Tak, by zamknąć rok podatkowy jak kalendarzowy. Zmieniły się jednak przepisy ustawy o podatku dochodowym.

- W tym roku po raz pierwszy firmy nie muszą już płacić podwójnej zaliczki - mówi Maciej Cichański, rzecznik Izby Skarbowej w Bydgoszczy. - Oznacza to, że podatek za grudzień mogą zapłacić do 20 stycznia 2013 roku.

Obowiązujące dotychczas przepisy dotyczące zaliczek na podatek dochodowy z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, nie były korzystne dla przedsiębiorców. Płatność zaliczki grudniowej przypadała miesiąc wcześniej i była uzależniona nie od grudniowego, a listopadowego dochodu. Jeśli więc w tym miesiącu zarobili więcej, musieli nadpłacać podatek.

Konsekwencją było sztuczne zamrażanie pieniędzy w kasie fiskusa oraz zwiększenie kosztów. Pieniądze można było odzyskać, ale dopiero po złożeniu rocznego rozliczenia. Od tego momentu urząd skarbowy miał jednak trzy miesiące na zwrot nadpłaconego podatku.
 

Komentarze (9)

 • ~Wojciechfsdfsd 2012-11-27, 19:42

  Polskie przepisy są idiotyczne. Składanie zeznań co miesiąc, korekty pisemka i inne duperele. Niejasne przepisy, interpretacje inne w zależności od osoby a poza tym zdzieranie kur. 40% z zarobionych pieniędzy.

 • ~podatnik 2012-12-21, 10:23
  pokaż komentarz
 • ~g27 2012-12-28, 13:02

  Poczyń w grudniu zakupy wyposażenia lub inwestycyjne i podatku nie płać wogóle, ALE FAJNIE CO LEMINGI ;-)

 • ~faremka 2012-12-31, 10:29

  Na szczęście podatki w końcu zostały pod tym względem rozsądnie rozwiązane. To co było wcześniej wołało o pomstę do nieba.

 • ~jana 2013-01-15, 19:30

  Nie do końca rozsądne rozwiązanie. PKPiR memoriał koszty na przełomie roku księguje się proporcjonalnie do tego roku którego przypadają nawet faktury wystawione w styczniu i co. Myślicie że do stycznia otrzymam fakturę za energię, kiedy mają okresy wystawienia dwumiesięczne, a za telefony, abonament za styczeń rozmowy za grudzień - czyli to ma isc do grudniai, a okres rozliczeniowy do 25 danego miesiąca faktura po 25 czyli co zrobić? Fajne rozwiazanie? nie do końca. Załóżmy w listopadzie strata - nie ma zaliczki za grudzień - tak było po staremu, teraz w grudniu zysk zaliczka już zapłacona w styczniu, po staremu rozliczała by się w dopiero do kwietnia zapłaona 30.04 najpóźniej. Myślicie że to dobre rozwiązanie wymyślono dla podatników - oj naiwni naiwni naiwni .... powtórzę za poetą.

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.