Podwyżki 2014. Jak bardzo wyczyści nam portfele fiskus?

wzrost podatku akcyzowego od 2014 r. spowoduje, że paczka papierosów podrożeje średnio o złotówkę.

Fot.: SXC

wzrost podatku akcyzowego od 2014 r. spowoduje, że paczka papierosów podrożeje średnio o złotówkę.

Na zmianach w podatkach bardziej stracimy niż zyskamy, a np. palacze wydadzą rocznie więcej o 360 zł.

Więcej zapłacimy za gaz. Znikają kredyty bez wkładu własnego. To na pewno nie będzie łatwy rok dla nich oraz amatorów mocnych trunków czy mieszkańców regionu, którzy korzystają w swoich domach z gazu ziemnego.

- Zawsze, gdy słyszę o podwyżce podatku akcyzowego, obiecuję sobie, że rzucę palenie - mówi Jan Kiliański z Pakości. - Kupuję Mocne po 12 zł, palę ponad paczkę dziennie. Dotąd nie udało mi się zerwać z nałogiem.

Zabierają nam ulgi

Warto spróbować, ponieważ wzrost podatku akcyzowego od 2014 r. spowoduje, że paczka papierosów podrożeje średnio o złotówkę. Czyli, tylko mieszkaniec Pakości straci dodatkowo 30 zł miesięcznie, a rocznie - 360 zł. Podrożeje także wódka - pół litra o ok. 2 zł.

Więcej zapłacimy także za gaz, ale za to mniej za prąd - URE zatwierdził zmiany taryf, które zaczną obowiązywać od stycznia. I tak np., jeśli gaz służy nam tylko do gotowania, rachunek wzrośnie o 1,8 zł miesięcznie. Natomiast w przypadku, gdy używamy prądu w domu (ale nie do ogrzewania go), zapłacimy mniej o prawie 6 zł miesięcznie.

Według prognoz dziennika "Rzeczpospolita" ceny żywności wzrosną w 2014 r. tylko o 1 proc. Pensje pójdą w górę o 3,9 proc., ale - uwzględniając inflację - będzie to o 2,2 proc. więcej w portfelach.

Niestety, wiele osób, które dotąd korzystały z odliczeń podatkowych, straci taką możliwość. Jedynie ulgi rehabilitacyjna i dla krwiodawców będą rozliczane na dotychczasowych zasadach.

- Z ulgi prorodzinnej najbardziej skorzystają rodzice posiadający troje i więcej potomstwa - podkreśla Maciej Cichański, rzecznik Izby Skarbowej w Bydgoszczy. - Ci z jednym dzieckiem i dochodami rocznymi łącznie powyżej 112 tysięcy złotych nie otrzymają jej (szczegóły w infografice powyżej).

Nowe zasady rozliczania z kolei ulgi internetowej spowodują, że większość osób, które dotychczas miały takie prawo, straci je. Zyskają tylko ci podatnicy, którzy zaczną korzystać z sieci po raz pierwszy. Będą mogli przez dwa lata odliczać od dochodu udokumentowane wydatki na internet.

Gorsze czasy dla kredytobiorców

Nie odliczymy już VAT-u za zakup materiałów budowlanych na remont mieszkania czy domu. Ma to związek z ustawą o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania (program "Mieszkanie dla młodych"). Jest w niej mowa, że ulga będzie przysługiwała tylko osobom do 36. roku życia. Zmiany od nowego roku obejmują jedynie zwrot wydatków na materiały wykorzystane przy inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę, ale wydanego już w 2014 r. Jeśli jednak ktoś zdążył kupić materiały jeszcze w tym roku, a w 2014 roku zechce odliczyć VAT - będzie mógł to zrobić.

Idą też gorsze czasy dla kredytobiorców. Od przyszłego roku m.in. znikają bowiem kredyty hipoteczne bez wkładu własnego, teraz trzeba będzie mieć 5 proc. I nie otrzymamy już takiej pożyczki na dłużej niż 35 lat.
 

 

Komentarze (9)

 • ~yen 2014-01-03, 00:48
  pokaż komentarz
 • ~mkk 2014-01-06, 11:18
  pokaż komentarz
 • ~taaa 2014-01-06, 15:05
  pokaż komentarz
 • ~abc 2014-01-06, 16:58
  pokaż komentarz
 • ~frajer 2014-01-06, 17:37
  pokaż komentarz
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.