A A AAktualnościkomentarze (7)

Soda Inowrocław i Janikowo. Załoga zapłaci za błędy zarządu?

Związkowcy są przeciwni przenoszeniu z Inowrocławia do warszawskiej centrali Ciech SA pionów: finansowego, zarządzenia personelem i IT.

Fot.: Archiwum

Związkowcy są przeciwni przenoszeniu z Inowrocławia do warszawskiej centrali Ciech SA pionów: finansowego, zarządzenia personelem i IT.

Ciech chce reorganizować zakłady w Inowrocławiu i Janikowie. Zdaniem organizacji związkowych, to rozbój wobec branży chemicznej.

Związkowcy z inowrocławskiej i janikowskiej Spółki Soda Polska Ciech nie widzą racjonalnego uzasadnienia dla likwidacji etatów i zwalniania pracowników przez Ciech SA. 

Związki zawodowe mówią jednym głosem

Od pewnego czasu głośno jest o planach restrukturyzacyjnych, które zamierza w swej sodowej spółce w Inowrocławiu i Janikowie przeprowadzić Ciech SA. Związki zawodowe obu zakładów postanowiły mówić w tej sprawie jednym głosem.

„Uważamy, że w Spółce Sodowej nie ma niepotrzebnych stanowisk. Potrzebujemy wszystkich pracowników w ramach obecnych 1402 etatów, abyśmy mogli być sprawni operacyjnie i przygotowani kadrowo na przyszłość” - czytamy w stanowisku.

Padają kolejne liczby. Związkowcy przypominają, że w 1996 roku, kiedy to Ciech SA nabył większościowy pakiet akcji Spółek Sodowych załoga liczyła 3387 osób.
Nie tylko kwestie kadrowe budzą zastrzeżenia związkowców. Są oni przeciwni przenoszeniu z Inowrocławia do warszawskiej centrali Ciech SA pionów: finansowego, zarządzenia personelem i IT. „Taka sytuacja zmierza do odebrania spółce (Soda Polska Ciech - przyp. red.) możliwości samodzielnego podejmowania decyzji strategicznych. Jest to pierwszy krok, który (...) sprzyjać będzie przekazaniu łakomego kąska, jakim jest Soda Polska Ciech w ręce tzw. inwestorów. Nie godzimy się na taka politykę. Jest to rozbój wobec ważnego ogniwa polskiej branży chemicznej” - zwracają uwagę związkowcy.

Restrukaryzacja to efekt błędów

Autorzy stanowiska uważają, że planowana restrukturyzacja w zakładach w Inowrocławiu i Janikowie jest efektem błędnych, a nawet posiadających znamiona przestępcze decyzji poprzednich zarządów Ciechu. Nie widzą powodu, dla którego miałaby za to odpowiadać załoga Sody. „Nie zgadzamy się płacić nędzą wielu rodzin z Inowrocławia i Janikowa za błędną politykę finansową” - podkreślają związkowcy. Przypominają, że w obronie swoich firm i miejsc pracy podejmować będą każde zgodne z prawem działania.
 

Komentarze (7)

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.