A A AAktualnościkomentarze (2)

Solvay Włocławek będzie produkować surowiec na opony - 50 miejsc pracy

Krzemionka z firmy Solvay ma być wykorzystywana zamiast sadzy w produkcji opon

Fot.: SXC

Krzemionka z firmy Solvay ma być wykorzystywana zamiast sadzy w produkcji opon

W kwietniu wbicie pierwszej łopaty. We Włocławku rusza budowa fabryki produkującej krzemionkę.

Zakończenie inwestycji planowane jest w drugiej połowie przyszłego roku.

To już nie obietnica, ale fakt.  Firma Solvay ogłosiła, że  Polsce, a konkretnie we  Włocławku rozpoczyna inwestycję wartą 75 milionów euro. Będzie to zakład produkujący krzemionkę, która jest wykorzystywana w wyrobach gumowych, paszach dla zwierząt oraz w produktach do higieny jamy ustnej.

Takich zakładów Solvay ma  na całym świecie osiem - nie tylko w Europie, ale i w Ameryce, i Azji. We Włocławku powstanie dziewiąty.

Dlaczego we Włocławku? Micheal Rabeyrin, dyrektor projektu  z firmy Solvey wskazywał m.in. na sąsiedztwo Anwilu SA,  dostawcę energii elektrycznej, gazu ziemnego, energii cieplnej, wody, ale też na dogodne położenie Włocławka -  w centrum Polski, blisko autostrady A1.

Nie bez znaczenia pozostaje jednak to, że inwestycja powstanie na 10-hektarowym terenie, odkupionym od Anwilu SA, który został włączony do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.  O utworzenie tej strefy zabiegały od miesięcy władze Włocławka. I udało się.

Inwestycja firmy Solvay ma ruszyć w kwietniu. W połowie kwietnia bowiem uprawomocni się pozwolenie na budowę. Zakończenie inwestycji planowane jest w drugiej połowie przyszłego roku. Wtedy ma też ruszyć sprzedaż krzemionki.   Solvay zapewnia, że zatrudnienie w nowej fabryce znajdzie 50 osób.

Krzemionka z Włocławka ma być wykorzystywana zamiast sadzy w produkcji opon. Zastosowanie tego surowca pozwala na oszczędność paliwa - nawet do 7 procent, a tym samym redukcję emisji dwutlenku węgla. Krzemionka jest też gwarancją polepszenia przyczepności opon na mokrych powierzchniach.

Rocznie we Włocławku ma być produkowanych 85 tysięcy ton krzemionki. Łącznie z przyszłą rozbudową zakładu w Qingdao w Chinach włocławska fabryka ma zwiększyć zdolności produkcyjne firmy o 30 procent.

Komentarze (2)

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.