A A AZ regionukomentarze (0)

Start-up. Kubek dla diabetyków otwiera drzwi do biznesu

Sebastian Łaźniak prezentuje kubek, który został doceniony podczas konkursu na start-up

Sebastian Łaźniak prezentuje kubek, który został doceniony podczas konkursu na start-up

Start-up. Za pieniądze uzbierane ze stypendium naukowego i sprzedaży laptopa założył firmę. To wystarczyło żeby wygrać w konkursie na biznesowe hity 2011. Bo liczy się, że przede wszystkim pomysł.

Sebastian Łaźniak, student 6 roku medycyny na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu opowiada, jak wpadł na pomysł kubka, który już dziś ułatwia życie chorym na cukrzycę.
-Podczas praktyki studenckiej zajmowałem się takimi pacjentami i widziałem ich bezradność - tłumaczy Sebastian Łaźniak. - Wówczas wpadłem na pomysł, żeby stworzyć prosty kubek ze specjalną miarką. Dzięki niej chorzy nie muszą, liczyć każdego grama cukru w przyjmowanych płynach. Wystarczy, że spojrzą.

Firmę MediSeb założył w inkubatorze akademickim działającym przy Uniwersyetcie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Tu dowiedział się o konkursie AIP Seed Capital.
- Inwestujemy w startupy [młode, innowacyjne przedsiębiorstwa - przyp. aut.] 100 tys. zł i obejmujemy 15 proc. ich udziałów, ale ograniczając do minimum ingerencję w działanie spółki - wyjaśnia Jacek Aleksandrowicz, wiceprezes Polski Przedsiębiorczej i członek jury w konkursie AIP Seed Capital.

Laureaci, oprócz pieniędzy, otrzymują wsparcie ekspertów - coachów i mentorów.
W Polsce na cukrzycę choruje prawie 2 mln osób, a np. Niemczech - ok. 5,5 mln. Przedsiębiorczy student chce więc wejść na międzynarodowy rynek. Kubek został już opatentowany w Polsce. - Chciałem zrobić to samo za granicą ale to koszt ok. 75 tys. zł - mówi Sebastian Łaźniak.
Wygrana w konkursie pomoże zrealizować te plany. A wkrótce zatudnienie w firmie znajdą handlowcy.

Przeczytaj: Młodzi biznesmeni szkolą się pod okiem profesjonalistów. Czy zrewolucjonizują rynek?

Więcej na temat: start-up, mediseb

Komentarze