A A AAktualnościkomentarze (0)

Święto Trzech Króli. Sklepy będą nieczynne

W Święto Trzech Króli zamknietę będą sklepy należące przede wszystkim do dużych sieci

W Święto Trzech Króli zamknietę będą sklepy należące przede wszystkim do dużych sieci

Ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym budzi wśród handlowców mieszane uczucia. - Rozpatruję to w dwóch aspektach: w społecznym i ekonomicznym - mówi Krzysztof Pakuła, prezes Grupy Chorten.

Zgodnie z prawem 1 stycznia, Święto Trzech Króli, w Wielkanoc, 1 i 3 maja, w Zielone Świątki, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada oraz w Boże Narodzenie otwarte mogą być tylko te sklepy, gdzie towar sprzedaje sam właściciel. Pozostałe, czyli przede wszystkim hipermarkety, będą zamknięte.

Przeczytaj: Święto Trzech Króli. Czy firmy stać na długie świętowanie?

- Jesteśmy krajem w Europie, który mieści w środku tabeli, jeżeli chodzi o dni wolne od pracy - informuje Krzysztof Pakuła. - Dla porównania, w Szwecji jest ich aż osiemnaście w roku, podczas gdy w Holandii tylko dziewięć. Ludziom należy się jak najwięcej odpoczynku i możliwości do świętowania.

Przeczytaj: Zmiany w kodeksie pracy od 2011 roku. Od stycznia więcej popracujemy

 
Jednak z punktu ekonomicznego każdy przestój powoduje ponoszenie kosztów stałych (czynsz, energia elektryczna, ogrzewanie itp.) bez możliwości rekompensaty w pozostałe dni robocze. A jeśli mniej pracujemy, to także mnie zarabiamy. Co jest lepsze? - To dobre pytanie - podsumowuje prezes zarządu Grupy Chorten.

 

 

Więcej na temat: handel, Święto Trzech Króli

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.