A A AAktualnościkomentarze (29)

Ulga prorodzinna 2013. Może na nią liczyć więcej osób niż zakładano!

Początkowo zakładano, że dochody rodziców nie mogą przekraczać 85 tysięcy złotych. Próg ten został podniesiony do 112 tys. złotych

Fot.: sxc

Początkowo zakładano, że dochody rodziców nie mogą przekraczać 85 tysięcy złotych. Próg ten został podniesiony do 112 tys. złotych

Skorzystają zwłaszcza rodziny z dwójką i więcej pociech. Za to odliczyć podatku nie będą mogli ci, których roczny dochód przekracza 112 tysięcy złotych i mają jedno dziecko.

Nie będących w związku małżeńskim obowiązywać ma próg 56 tysięcy złotych.

Od 2013 roku rodziny z jednym dzieckiem, których roczny dochód przekracza 112 tysięcy złotych, nie będą miały prawa do otrzymania ulgi prorodzinnej. Zakłada to przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o PIT. Teraz musi go zaakceptować Sejm.

Początkowo zakładano, że dochody rodziców nie mogą przekraczać 85 tysięcy złotych. Próg ten został podniesiony do  112 tys. złotych. - Inflacja jest wysoka, więc pod tym względem rządzący nie robią żadnej łaski - komentuje Andrzej Sadowski, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha. - Zresztą, sama ulga jest nieefektywna. Dzisiaj może być przyznana, a jutro odebrana. Dlatego nie ma to wpływu na planowanie rodziny.

- Jednak zawsze jest to jakaś pomoc - mówi pani Mariola Piotrowska z Bydgoszczy. - Dzięki wyższym progom trafi do większej liczby osób.

Zgodnie z propozycjami, w rodzinie z trójką i więcej dzieci, bez względu na osiągnięty dochód, ulga na trzecie dziecko wzrośnie o 50 proc., a na czwarte i każde kolejne o 100 proc. Dla wychowujących dwoje dzieci, bez względu na osiągnięty dochód, ulga nie zmieni się.

Nie będą nią objęci rodzice wychowujący jedno dziecko, nie będący w związku małżeńskim, których dochód roczny przekroczy 56 tys. zł.

Komentarze (29)

 • ~Bożena z Bytomia 2012-07-05, 14:58

  Mówi się  , ulga bez względu na dochód , ale nikt nie wspomina co z tymi którzy zarabiają minimum i tej ulgi  w całosci nie dostanie  więc co to za ulga prorodzinna  mam czworo dzieci z tego troje już pracujących  czwarte ma 9 lat to nawet na te dziecko nie dostanę całej ulgi  bo nie mam takiego zarobku . Więc dla kogo jest ta ulga - tylko dla tych    kto posiada odpowiedni zarobek . Więc pytam na czym polega to wspomaganie rodzinie  zasiłek rodzinny mi się nie należy  bo mam przekroczony próg na jedną osobę a ulgi prorodzinnej nie dostanę bo nie mam tyle dochodu   .  Dlatego jest to wszystko dla tych najbogatszych a nie dla tych którzy zarabiają miesięcznie 1.500 zł.

  pozdrawiam  Bożena z Bytomia

 • ~kinia 2013-01-07, 16:06

  zgadzam sie z pania,mam identyczna sytuacje i wiekszość moich znajomych rowniez

   

 • ~Anett 2013-03-03, 19:28

  Jezus kobieto jak Ty wychowałaś tę 4 dzieci. Ulgę tę dostaną Ci którzy NIE PRZEKROCZĄ rocznie odpowiednio dochodów we dwójkę 112 tyś lub samotnie wychowując 56 tys. Jeśli Twoje zarobki przekraczają te kwoty, to wybacz, ale ulga chyba nie dla Ciebie i chyba nie bardzo Ci się przydadzą te DROBNE :)

 • ~Jutani 2013-10-14, 15:43
  pokaż komentarz
 • ~romadabrowa 2014-01-09, 20:40

  Kobieto, czytaj jak należy a jak nie rozumiesz to nie wtracaj swoich trzech groszy.Urząd skarbowy nie daje nic za darmo, jeśli masz niskie zarobki, potrącają Ci mały podatek nie ma z czego wziąść tej ulgi, żeby otrzymać zwrot ulgi na 1 dziecko trzeba zapłacić rocznie ponad 1.112,04 podatku, to jest możliwe przy dochodach miesięczych ponad 2.ooo zł.Więc kto skorzysta na tych ulgach Ci co mają dochody.

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.