A A AAktualnościkomentarze (3)

Zachem Bydgoszcz. Jeśli ktoś zarabia więcej niż 4,5 tys. zł brutto, jego pensja zostanie obniżona

Waldemar Tomczuk i Andrzej Zakrocki: ci szefowie związków w Zachemie są po tej samej stronie

Waldemar Tomczuk i Andrzej Zakrocki: ci szefowie związków w Zachemie są po tej samej stronie

Związkowcy z zakładowej "Solidarności" w Zachemie pojechali wczoraj do Warszawy prosić ministra o pomoc w znalezieniu inwestora branżowego dla bydgoskiej firmy. Prezes: - Pomoże nam nowa technologia, nad którą pracujemy.

 - Spotkaliśmy się z wiceministrem Adamem Leszkiewiczem - zdradza Andrzej Werner, szef "Solidarności". - Prosiliśmy go o znalezienie inwestora lub pomoc Agencji Rozwoju Przemysłu. Boimy się o przyszłość firmy i pracowników. Nie widzimy innych perspektyw rozwoju.

Czytaj też: Zachem Bydgoszcz. Związkowcy złożyli broń

Ciech lada dzień weźmie więcej akcji

Krew części związkowców - zdania na ten temat są podzielone - wzburzyła niedawna sprzedaż zakładu pianek razem ze 140-osobową załogą.

Ciech zapłacił Zachemowi 57 mln zł, choć trudno mówić o kupnie, skoro grupa chemiczna posiada ok. 90 proc., czyli większościowy pakiet akcji w bydgoskiej fabryce. Dodajmy jeszcze, że - jak poinformowała nas Magdalena Dąbrowska z biura prasowego Ministerstwa Skarbu Państwa - pod koniec lipca Ciech ma przejąć kolejne 5 proc. akcji Zachemu, które należą do SP.

Czytaj też: Zachem nie będzie zamknięty, pracownicy nie stracą roboty!

- Sprzedaż zakładu pianek to początek końca Zachemu, jeżeli pozbywa się swojego najlepszego biznesu - uważa Waldemar Tomczuk, szef związku zawodowego "Zmiana". - Ta jedyna firma nie przynosiła strat. A co ze 140-osobową załogą? Przez rok, dzięki pakietowi gwarancji pracowniczych, ma pewność, że nie straci roboty? Tylko co dalej? Coraz głośniej mówi się, że pensje pójdą w dół o 15 procent. Zarząd już obniżył je sobie, tylko inaczej, jeśli ktoś zasiada w kilku radach nadzorczych, a inaczej, gdy zarabia 2400 zł brutto miesięcznie, jak niektórzy robotnicy. Boimy się o pracę. Ale wiem też dobrze, że płynność finansowa w Zachemie wcale nie jest zła, więc mamy prawo walczyć o podwyżki, co jest dla niektórych solą w oku. Inflacja poszła w górę, wszystko drożeje, a my cofamy się.

 - Nasza firma zostanie rozczłonkowana - Tomczukowi wtóruje Andrzej Zakrocki, szef "Solidarności 80" . - Gdzie są inwestycje, które obiecywał Ciech, gdy nas prywatyzował?

Zarobki w dół? Tylko najwyższe

Większym optymistą jest Andrzej Smarzyński, przewodniczący "Pracowników Technicznych i Ekonomicznych" : - Wierzę, że sprzedaż zakładu pianek była podyktowana chęcią ratunku Zachemu. Jesteśmy w ciężkiej sytuacji. Trzeba zrobić wszystko, by ratować firmę. Nikt przecież nie chce, ani związkowcy, ani zarząd, by firma upadła i ponad 1000 osób zatrudnionych w Zachemie poszło na bruk!

Konrad Mikołajski, prezes Zachemu nie zaprzecza, że firma ma problemy, m.in. z powodu zadłużenia spowodowanego kryzysem. Wynosi ok. 450 mln zł, zaś należności są na poziomie 184 mln zł: - Jednak potrzebujemy spokoju, a nie zamieszania, zabiegi części związkowców nie służą nikomu.

- Być albo nie być dla Zachemu to nowa technologia produkcji TDI, on daje firmie aż 60 proc. przychodu, nie zaś pianki - twierdzi Mikołajski. - 3 mln zł zysku z zakładu u pianek to za mało na odwrócenie sytuacji. Pensje zaś będą obniżone w najbliższym czasie tym, którzy zarabiają najwięcej, czyli ponad średnią, która wynosi u nas 4,5 tys. zł brutto miesięcznie. Przykład dał zarząd i rada nadzorcza, które same okroiły swoje wynagrodzenia o 15 proc. Jeśli zaś chodzi o inwestycje Ciechu, miał wpompować 176 mln zł, a wyszło 288 mln zł.
Są to na przykład: rozbudowa kompleksu TDI, nowy układ sprężania powietrza czy zmiana technologii skraplania chloru z wyeliminowaniem freonu.

Krzysztof Grad, rzecznik Grupy Chemicznej Ciech informuje, że jednym z elementów restrukturyzacji jest skupienie się na tym, co jest najważniejsze w biznesie: - Temu właśnie ma służyć wydzielenie i sprzedaż biznesu piankowego czy części PCW. Kupno za ponad 57 mln zł spółki Pianki Ciech od Zachemu należy traktować jako zdecydowane wsparcie. Tylko w tym roku Ciech pożyczył spółce 120 mln zł na finansowanie nakładów inwestycyjnych oraz kapitału obrotowego. 

Czytaj też: Bydgoszcz. Zachem szuka inwestora, który przejmie tworzywa sztuczne i pracowników

WYPOWIEDZIE SIĘ NA NASZYM FORUM: Co sądzicie o sytuacji w Zachemie? Popieracie działania zwiazkowców? Popieracie działania zarządu?

 

Komentarze (3)

 • 2011-07-07, 16:41

  A związkowcy ile zarabiają? Pewnei boją sie, że się zalapią na obciecie pensji.... Biedacy w tym zachemie, ja zarabiam 1200 zł netto.... I nie ejstem robotnikiem, bo mam maturę i studium. Chętnie się zamienię na te zachemowska obciętą pensję

 • 2011-07-08, 06:49

  Co z tego że związkowcy dużo zarabiają jak i tak zalegają z płatnościami i nie płacą na czas!!!

 • ~sozer 43 lat w ... 2012-06-26, 13:45

  ciech okrada zachem a związkowcy obudzili się za póżno.

  związkowcy sprzedali zachem za darmo ,akcja 5zł.wygrali sprawę o ośrodki wczasowe,ciech sprzedał je za 15mln a związki zgogdziły sie na oddanie tylko 5mln w ratach do 2017,ponad 25mln zł płacimy za logo firmy a chyba jest jeden własciciel.ciech łamie przepisy jako pracodawca; nie zgłosił do dnia dzisiejszego że pracownicy hali elektrolizy pracują od 1973 roku przy przetwórstwie azbestu i muszą sądzić się zusem o wcześniejszą emeryturę. Temperatura na hali elektrolizy śr. roku to ok. 40 stopni celsjusza ,latem dochodzi do 58 stopni do picia jest tylko 18litrów wody ostromeckiej na miesiąc + woda eden jak nie zapomną przywież.Tak że związkowcy w zachemie nie dbają o interesy pracowników(wypowiada się tylko Pięciu przewodniczących związku) bez konsultacji ze swoimi członkamiJedynym plusem było ogłoszenie referendum gdzie załoga zachemu wyraznie przedstawiła swoje zdanie

   

   

Przesyłając ten wpis akceptujesz politykę prywatności Mollom.