A A AAktualnościkomentarze (0)

Zatrudnieni przy budowie Plaza Toruń dostaną pensje

Związek Syndykalistów Polski znów prostestował pod siedzibą Plazy Centers w Warszawie

Związek Syndykalistów Polski znów prostestował pod siedzibą Plazy Centers w Warszawie

Zaległości wobec toruńskich pracowników sięgające nawet czerwca mają wreszcie trafić do ich kieszeni.

- Po waszym artykule rozpętała się „burza” na budowie i nagle zaległe pieniądze od Dynamic-Metal wpłynęły na konto - wyjaśnia Paweł Lewandowski z firmy F-Tech, która jest jednym z podwykonawców zatrudnionych przy inwestycji Plaza Toruń. - Wypłacamy teraz pensje naszym pracownikom. Sam też czekam na swoją wypłatę.

Plaza zapewnia, że płaci w terminie

Plaza Centers - inwestor, zapewniała na naszych łamach, że wszyscy podwykonawcy otrzymują w terminie wynagrodzenia. Tymczasem jeden z nich - Dynamic-Metal z Grębocina, przyznał się, że nie przekazuje pieniędzy swojemu kontrahentowi.
Gdy poprosiliśmy o wyjaśnienia, Eli Mazor - dyrektor generalny Plaza Centers Poland, odpowiedział: - Dynamic-Metal jest podwykonawcą Karmar, w związku z tym to Karmar jest zobowiązany do regulowania płatności z tą spółką w terminie. Plaza Centers nie jest w żaden sposób powiązana umowami z Dynamic-Metal. Jednakże Karmar potwierdził nam, że wszystkie należne płatności względem Dynamic-Metal zostały uiszczone.

Przeczytaj: Plaza Center. W Warszawie protestowano przeciwko łamaniu praw toruńskich pracowników

- Plaza Centers jest wymagającym inwestorem - przyznaje Paweł Zieliński z Remikop, firmy wykonującej zlecenia dla spółki Karmar. Jednak wyjaśnia, że otrzymuje należności od firmy Karmar w terminie.

Wysoka poprzeczka

Nasi rozmówcy zgodnie mówią, że firma wysoko postawiła poprzeczkę a czasu na wykonanie robót jest za mało. Dodatkowo tzw. odbiory trwają długo - 2-3 tygodnie, co opóźnia wypłaty pensji. Podkreślają też, że zła sytuacja na budowach to swojego rodzaju polska norma.

Przeczytaj: Plaza Toruń. Związani łańcuszkiem zaległości

Ale robotnicy nie chcą zgadzać się na taką normę. Zaalarmowali więc związkowców. A ci, pod hasłem „dość bezpłatnej pracy na budowach” protestowali w miniony weekend w Warszawie i Rudzie Śląskiej pod główną siedzibą firmy oraz centrum handlowym Plaza. I namawiają do bojkotu galerii.

Eli Mazor zapewnia, że Toruń Plaza zostanie otwarta zgodnie z założonym planem, czyli 14 listopada. - Obecnie nad ukończeniem centrum pracuje ponad tysiąc pracowników. Liczba ta rośnie każdego dnia tak, aby mieć pewność, że inwestycja zostanie ukończona zgodnie z harmonogramem - informuje.

 

Więcej na temat: Plaza Toruń, Plaza Centers

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.