A A AAktualnościkomentarze (0)

Zmiany w akcyzie na węgiel. Lada dzień nie będzie czterech egzemplarzy przy sprzedaży węgla i koksu!

Zmiany w akcyzie na węgiel ulatwią życie sprzedawcom oraz klientom

Zmiany w akcyzie na węgiel ulatwią życie sprzedawcom oraz klientom

Zmiany w akcyzie na węgiel były konieczne. Klienci kupujący ten opał oraz koks odetchną wreszcie z ulgą - obiecuje Ministerstwo Finansów, które poprawiło absurdalne zapisy w swoim rozporządzeniu.

Czytaj też: Akcyza na węgiel 2012. Dlaczego aż cztery egzmeplarze dokumentu dostawy? [najciekawsze cytaty z rozporządzenia MF]

Resort tłumaczy, że uległ prośbom klientów i właścicieli składów, którzy skarżyli się na biurokrację związaną z wprowadzeniem od stycznia akcyzy na węgiel i koks, o czym wielokrotnie pisaliśmy. Dodajmy, że przez pierwszy tydzień roku handel opałem z tego powodu prawie stał.

Co zmieni się w akcyzie na węgiel?

- Zmiany w akcyzie na węgiel, które wejdą w życie pod koniec lutego lub na początku marca, zakładają ułatwienia przy sprzedaży węgla - informuje Mariusz Ziarnowski, rzecznik prasowy Izby Celnej w Toruniu. - Dotyczy to zarówno większych zakupów, takich do 10 ton, jak i drobnych, czyli do 100 kilogramów.

Czytaj też: Akcyza na węgiel 2012. Firmy płacą ją od pełnej ceny na fakturze, czyli także od VAT-u...

Najważniejsza sprawa: nie będzie już potrzebny dokument dostawy, który wypełnia skład, a potrzebny do tego, by klientowi przysługiwało zwolnienie z akcyzy.

Wystarczy adnotacja na fakturze, że węgiel będzie używany np. w gospodarstwie domowym, szkole czy przedszkolu - są to podmioty zwolnione z akcyzy. Teraz, jeśli węgiel kupują tacy klienci, sprzedawca musi wystawiać aż cztery dokumenty dostawy.

Co, gdy klient kupuje węgiel na paragon?

- Tymczasem mniejszą sprzedaż, do 100 kilogramów, trzeba będzie wykazać uproszczonym dokumentem, w takich transakcjach rzadko występują faktury VAT, a wydawane są głównie paragony - dodaje Ziarnowski. - Dokument będzie zawierać tylko siedem rubryk, czyli: podstawowe dane o sprzedawcy, nabywcy, kod towaru, liczbę kilogramów lub ton, przeznaczenie, podpis nabywcy. Bo takich danych towar sprzedawany z paragonem fiskalnym nie zawiera.

Czytaj też: Kto jest zwolniony z akcyzy na węgiel? Składy opału toną w papierach, gdzie mają szukać pomocy? [TELEFONY] 

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.