A A AAktualnościkomentarze (16)

ZUS od umów o dzieło 2013. Pracownicy: tak! Pracodawcy: nie!

Temat, by od umów o dzieło odprowadzać ZUS znowu wraca, ciekawe z jakim efektem tym razem

Fot.: SXC

Temat, by od umów o dzieło odprowadzać ZUS znowu wraca, ciekawe z jakim efektem tym razem

Związkowcy znowu zaproponowali, by wprowadzić obowiązkowy ZUS od umów o dzieło.

Przekonują, że osoby, kóre w ten sposób zarabiają, są dyskryminowane. Przedsiębiorcy grożą, że gdy jeszcze bardziej wzrosną koszty pracy, będzie więcej roboty na czarno. Wczoraj związkowcy znowu zaproponowali, by wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenia społeczne od umów o dzieło. Przekonują, że osoby, które w ten sposób zarabiają, są dyskryminowane. Przedsiębiorcy grożą, że gdy jeszcze bardziej wzrosną koszty pracy, będzie więcej roboty na czarno.
Przedsiębiorcy tłumaczą, że często są to umowy ratunkowe, bo inaczej ci ludzie w ogóle by nie pracowali. Związkowcy nie przyjmują takich argumentów. Uważają, że prawo otworzyło firmom furtkę do nadużyć.

ZUS kazał im zapłacić ZUS

- Pracuję w bydgoskiej hurtowni - pisze pani Joanna na forum Strefy Biznesu. - Kiedyś byłam zatrudniona na umowę o pracę.temu szef zaproponował, że albo podpiszę o dzieło, albo znajdzie kogoś innego na moje miejsce. Nie miałam wyjścia, zgodziłam się. Czyli pracuję, jak kiedyś, ale nie jestem ubezpieczona.

Bożena Wankiewicz, rzeczniczka oddziału ZUS w Toruniu przypomina dwie kontrole z zeszłego roku: w firmach grudziądzkiej i toruńskiej. - W obu osoby miały umowy o dzieło, a swoje obowiązki wykonywały w miejscu pracodawcy i pod jego nadzorem, więc uznaliśmy, że to zlecenia i nakazaliśmy przedsiębiorcom zapłacić składki - mówi Wankiewicz. Dodajmy, że w tym oddziale, w 2011 i 2012 roku, ZUS podważył łącznie 934 umowy o dzieła. Bydgoski zaś w 2011 roku wydał 156 podobnych decyzji, zaś w 718 przypadkach uznał, że to nie było dzieło a nawet stosunek pracy.

- Gdy umowa o dzieło jest jedynym źródłem utrzymania, to taka osoba nie podlega ani ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnemu, gdy jest zaś zawarta ze swoim pracodawcą składki płacić trzeba - wyjaśnia Alina Szałkowska, rzecznik oddziału ZUS w Bydgoszczy. - od umowy zlecenia oczywiście również należy je odprowadzać.

ZUS od umów o dzieło. Pracuje tak 5,5 mln Polaków

Marek Lewandowski, rzecznik OPZZ Solidarność tłumaczy, że wczorajsze spotkanie rządu, związków zawodowych i pracodawców podczas którego dyskutowano o możliwości wprowadzenia obowiązkowych składek od umów o dzieło, było koniecznie: - 5,5 miliona Polaków, którzy tak pracują, jest dyskryminowanych, bo, niezależnie na jakich zasadach to się odbywa, zarabiają, a ani grosz nie wpływa choćby na ich przyszłą emeryturę. Firmy nadużywają umów o dzieło. Zmuszają pracowników, by je podpisywali. Państwo na tym traci, bo mniej pieniędzy wpływa do budżetu. ZUS powinien być odprowadzany od każdego zarobku, pracownik i pracodawca po połowie, a w przypadku samozatrudnionych od dochodu, a nie równy dla wszystkich. Solidarność uważa, że tylko pracujący uczniowie i studenci nie powinni płacić składek, bo pomagają rodzicom finansować swoją edukację.

- Wszystko to może spowodować jeszcze większą ucieczkę w szarą strefę - uważa Mirosław Ślachciak, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców. - Niektóre firmy pewnie zrezygnują z umów, te o dzieło są dziś często ratunkowe. Zarówno dla firm, bo koszty pracy są za wysokie, jak i pracowników, gdyż dzięki nim wielu w ogóle ma jakieś zajęcie. 

Komentarze (16)

 • ~Zenobi 2013-02-15, 20:42
  pokaż komentarz
 • ~gostek 2013-02-15, 22:22

  a ja chcę o dzieło mam składki w d...... a na starość sam się uposażę

   

 • ~ADAŚ 2013-02-16, 10:21

  Co to znaczy zatrudnią na  czarno ?  Wprowadzić kary za zatrudnianie na czarno jak jest na zachodzie , zatrudnia na czarno to kara 5000 zl i skończy się niewolnictwo w Polsce.

 • ~kentol 2013-02-18, 10:48

  To głupota - doprowadzi tylko do powiększenia szarej strefy. Przeczytajcie sobie info na http://www.biznes-firma.pl/ - to nie jest pomysł na dobre zmiany.

 • ~STOPZUS 2013-02-19, 21:23

  Przedstawiamy konkretne argumenty przedsiębiorców pokazujące jak szkodliwa jest propozycja płacenia Zusu od dochodów przedsiębiorców (podobnie jak etatowcy).Sposób takiego opłacania składek przez przedsiębiorców to nie przywilej tylko inne traktowanie związane ze specyfiką prowadzenia działalności gospodarczej. Oto nasze konkretne argumenty :
  1) )Zus firma płaci nawet jak ma stratę. Etatowiec nie może mieć straty . Jak nic nie zarobi nie płaci składki na Zus. Zatem jeśli przedsiębiorca osiągnął straty jeśli ma być traktowany jak etatowiec powinien być zwolniony z płacenia Zusu a wręcz ZUS powinien wtedy płacić jakieś kwoty przedsiębiorcy .
  2) Zysk przedsiębiorcy tylko na papierze- wystawiona faktura nie oznacza realnych pieniędzy . Kontrahent może nie zapłacić wcale lub zapłacić po 2 latach od wystawienia faktury. Wyższy Zus wykazany w PIT i tak będzie trzeba zapłacić chociaż pieniędzy nie widziało się na oczy . Doprowadzi to do plajty tysiące firm.
  3) -Etatowiec całość zarobionych pieniędzy może przeznaczyć na konsumpcję .Przedsiębiorca jeśli chce żeby jego firma nie tylko przetrwała ale się rozwijała i tworzyła nowe miejsca pracy musi wciąż inwestować zarobione pieniądze .
  4) Składki jakie płaci przedsiębiorca z nawiązką pokrywają koszt przyszłej emerytury bowiem ponad 96 % przedsiębiorców przechodzi na emeryturę w ustawowym wieku lub później .Przedsiębiorcy pracują zatem najdłużej ze wszystkich grup zawodowych. Powoduje to że mają krótki okres pobierania bardzo niskiej emerytury. Nasze emerytury nie są dotowane przez państwo jak w przypadku innych grup zawodowych.
  5) Przedsiębiorca nie ma tzw. socjału czyli płatnych nadgodzin, urlopu ,dodatku za pracę w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach, możliwości przejścia na wcześniejsza emeryturę, wypowiedzenia (brak zamówień= szybka utrata pracy) .
  6) Niezwykle skomplikowany i nieprzewidywalny system podatkowy w Polsce sprawia iż prowadzenie firmy jest bardzo ryzykowne i można przez kaprys urzędnika bądź jakiś drobny błąd stracić wszystko co budowało się latami. Pracodawcy grozi też odpowiedzialność karno-skarbowa .
  7) Wejście w życie tej propozycji oznaczać będzie drastyczny wzrost biedy oraz bezrobocia (nawet o kilkaset tysięcy osób) .Doprowadzi też do upadku wiele małych i średnich przedsiębiorstw pozbawiając w ten sposób środków do życia nie tylko właściciela i jego rodzinę ale również pracowników których zatrudniał. Nastąpi znaczny wzrost szarej strefy. Firmy zaczną masowo przenosić działalność np. na Cypr albo do naszych sąsiadów gdzie obciążenia dla nich są dużo mniejsze. Przepisy prawno podatkowe znacznie się skomplikują bo każda firma będzie płaciła inną kwotę Zusu .
   

Przesyłając ten wpis akceptujesz politykę prywatności Mollom.