Zwrot podatku VAT za materiały budowlane 2013. Po raz ostatni [PORADNIK]

W 2013 roku po raz ostatni możemy liczyć na zwrot podatku VAT za materiały budowlane

Fot.: Archiwum

W 2013 roku po raz ostatni możemy liczyć na zwrot podatku VAT za materiały budowlane

Wiosenny remont może być ostatnim z ulgą, bo od 2014 roku nie otrzymamy już zwrotu podatku za materiały budowlane.

Trzeba się więc spieszyć, by taniej odnowić mieszkanie czy wybudować dom. Jeśli do końca roku nie złożymy w urzędzie skarbowym dokumentów, już nic nie zyskamy.

Zwrot podatku VAT na materiały budowlane 2013. Na jakie?

Oczywiście nie odliczymy podatku VAT od wszystkich artykułów, które wykorzystujemy przy remoncie.

- Ulgą są objęte tylko materiały budowlane, które przed 1 maja 2004 roku, a więc wejściem Polski do Unii Europejskiej, były opodatkowane 7-procentowym VAT-em, a po tej dacie zostały obłożone podstawowym (najpierw to było 22, dziś jest 23 procent - red.) - mówi Maciej Cichański, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Bydgoszczy.
Listę materiałów szczegółowo wymienia rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa - na stronie www.transport.gov.pl.

Ulgę wprowadziła ustawa z 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Co trzeba zrobić, by fiskus zwrócił nam pieniądze?

Musimy przede wszystkim zbierać faktury, następnie złożyć wniosek w swoim urzędzie skarbowym. Wypełnia się go na formularzu VZM-1, przeznaczonym dla osoby fizycznej.  Bardzo ważne! Składa się go raz w roku bez względu na liczbę inwestycji. Możliwe jest złożenie wniosków przez małżonków: zrobią to wspólnie lub odrębnie.

Zwrot podatku VAT na materiały budowlane 2013. Oto limity

Podatnicy mogą otrzymać maksymalnie ok. 14 tys. zł zwrotu w przypadku, gdy kupują materiały do prac, które nie wymagają pozwolenia na budowę, i ok. 33 tys. zł przy pozwoleniu na budowę. Pierwsza sytuacja dotyczy więc remontu mieszkania, a druga budowy domu. Dodajmy, że gdy ktoś wcześniej korzystał z ulg mieszkaniowych, te limity są pomniejszane.

W przypadku budowy domu do wniosku inwestor musi dołączyć pozwolenie na budowę, a remontu - dokument potwierdzający tytuł prawny osoby fizycznej do tego budynku lub lokalu mieszkalnego. Urząd skarbowy ma cztery miesiące - od daty złożenia dokumentów - na zwrot podatku VAT.

Dodatkowe informacje na ten temat można uzyskać w specjalnej broszurce Ministerstwa Finansów (publikujemy ją obok w załączniku) oraz dzwoniąc do Krajowej Informacji Podatkowej - z telefonu stacjonarnego na 0 801 055 055, a z komórkowego na 22 330 0 330.
 

Komentarze (9)

 • ~Ma-Tax 2013-08-28, 00:28
  pokaż komentarz
 • ~Kasia56 2013-09-11, 10:43

  Czemu w 2014 roku już nie będzie można otrzymać zwrotu podatku za materiały budowlane? Czy Urząd Skarbowy znów wprowadził jakieś ograniczenia? Czy oni ciągle muszą działać wbrew społeczeństwu? Nie dość, że prowadzą kontrole, gdy ktoś złoży donos do urzędu skarbowego, to jeszcze wprowadzają takie ograniczenia...

 • ~Łukasz 2013-09-20, 18:33

  Jeżeli kończy się ulga, to w jaki sposó można jeszcze zaoszczędzić przy zakupie materiałów? Jeżeli nie ma możliwości zakupu materiałów jeszcze w tym roku to warto zrobić to zimą. Kiedy nadchodzą mrozy producenci budowlani prześcigają się w promocjach. Ewentualne przestoje produkcyjne są bardziej kosztowne niż przeceny materiałów.  Również składy budowlane wyprzedają materiały, żeby w tym okresie nie utrzymywać nadmiernych stanów magazynowych. Warto to wykorzystać i poszukać okazji cenowych. Produkty, które opłaca się kupić zimą to pręty zbrojeniowe oraz materiały ścienne. Najtańsze materiały budowlane kupisz za pomocą serwisu www.mam-sklad.pl. Składasz w kilka sekund zapytanie do ponad 120 składów i hurtowni budowlanych, otrzymujesz oferty i wybierasz najlepszą!

 • ~Magdalena.K. 2013-10-08, 10:50

  czy ktoś może mi podać konkretną listę materiałów za które można uzystać zwrot podatku? 

 • Zagłosuj w dół!
  (894 głosy)
  ~mmona1 2013-10-13, 20:34

  czy  kominek tez mozna odliczyc od podatku ?wraz z rozwierceniem 2 kominow?

   

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.