Forum Strefy Biznesu
agad2009-09-30, 17:04

Czy wkrótce czeka nas wydłużenie wieku emerytalnego? Minister pracy Jolanta Fedak - uważa, że jest to nieuchronne.

- Reformę związaną z wydłużeniem wieku emerytalnego trzeba przeprowadzić stopniowo. Na początek należy ją zapowiedzieć pracującym, którzy są jeszcze stosunkowo młodzi i mają nie więcej niż 40 lat. Wiedząc, że wiek emerytalny zostanie wydłużony, lepiej zaplanują swoją karierę zawodową - mówi Jolanta Fedak, minister pracy i polityki socjalnej. - Osoby starsze pracowałyby tak, jak obecnie - kobiety do ukończenia 60 lat, a mężczyźni 65 lat - Jednocześnie podkreśliła, że w ten sposób reformuje się systemy emerytalne w większości państw europejskich.
Brytyjscy i francuscy specjaliści uważają, że za kilka lat będzie konieczne podniesienie wieku emerytalnego w tych krajach do 70 lat. W Niemczech wydłużono wiek emerytalny do 67 lat.

Eksperci są za...

Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan i członek rady nadzorczej ZUS mówi - że wiek emerytalny powinien zostać wydłużony do co najmniej 65 lat dla kobiet i 67 lat dla mężczyzn.- Z badań wynika, że wydłuża nam się życie co 10 lat o 2 lata. W ciągu najbliższych dwudziestu lat liczba emerytów w stosunku do osób pracujących zwiększy się dwukrotnie. Jedynym trafnym rozwiązaniem jest podniesienie wieku emerytalnego - dodaje Mordasewicz.

Pomylili się w obliczeniach?

Z kolei Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ powiedziała, że trzy lata temu OPZZ przeprowadziło ankietę, z której wynika, że 97 proc. polskiego społeczeństwa jest przeciwna wydłużeniu wieku emerytalnego. - Profesorowie opracowujący reformę emerytalną, która weszła w życie od 1999 roku pomylili się w obliczeniach, a teraz chcą ratować system kosztem ludzi i to przeważnie tych najciężej pracujących - uważa Taranowska.

- Jestem za wydłużeniem wieku emerytalnego Jak widać jest taki trend na świecie. Dłużej żyjemy, mamy lepszy komfort życia, lepszą profilaktykę - mówi Ewa Kaczanowska-Burker, z-ca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Bydgoszczy. - To jak długo będziemy mogli pracować zależy od predyspozycji psychofizycznych danej osoby. Jest wśród nas wiele starszych osób zdolnych do pracy, które mogłyby służyć doświadczeniem dla młodych pracowników - dodaje Kaczanowska-Burker.

odpowiedz
  • agad 2009-09-30, 17:06
    pokaż komentarz
  • kasia 2009-09-30, 17:44

należałoby raczej przyjrzeć się funkcjonowaniu tym państwowym molochom i temu gdzie giną nasze pieniądze, niż po raz kolejny zabierać obywatelom!

• 2009-10-08, 20:42
    pokaż komentarz
  • 2009-11-15, 18:52

Dawać tam kasę, to lepiej iść do kasyna przegrac, nic nie będzie z tej kasy dla nas!

• 2009-12-08, 18:07
    pokaż komentarz
  • 2009-12-08, 21:54
    pokaż komentarz
  • 2010-03-11, 11:29

Opieka medyczna tylko dla bogatych.
    Jak aktualny jest slogan sprzed wielu lat "popierajcie Polskę czynem - umierajcie przed terminem".

• 2010-06-12, 15:12

LUDZIE W JEDNOŚCI SIŁA,NIE DAJMY ROBIĆ Z SIEBIE IDIOTÓW! Cwaniaczki na ministernialnych i poselskich stanowiskach ,którzy nie mają pojęcia jak żyje przeciętny obywatel,wymyślają NIEŻYCIOWE ,ODERWANE OD RZECZYWISTOŚCI BZDURY ,aby NAS wykończyć!

• 2010-10-07, 16:12

ludzie w jednosci sila ,ale i solidarnosci co znaczy
    trzeba zapracowac aby otrzymywac emeryture
    na zachodzie nie ma roznicy czy to mezczyzna czy kobieta
    wiek emerytalny 66 lat i pare miesiecy zalezy od daty urodzenia.
    80% wczesniejsza emerytura od 62 lat bez zdrowotnego ubezpieczenia
    jesli nawet niektorzy z was zaliczaja szkole jako prace,i chca brac emeryture
    od 40 lat to nawet jest smieszne chyba sami przyznacie.
    z kad niby panstwo czy zuz ma wziasc tyle pieniedzy ktorych zescie nie odlozyli
    aby wam placic od wczesnych lat??????????

wezcie sie za robote i pomyslcie zdrowo

• 2010-11-26, 18:11

Ta warszawska banda wykończy nasz biedny polski naród . Nie dajmy się wykończyć.
    Przeciwstawmy się tej podłości , tym pomysłom idiotów.

• 2011-03-03, 17:18
    pokaż komentarz
  • 2011-03-07, 17:39

MAM 45 LAT I CZY WIDZICIE MNIE JESZCZE W PRACY 20 LAT????????????
    PRACUJE PO 12 GODZ DZIENNIE I MOJEGO PRACODAWCY TO NIE INTERESUJE CZY DAJE RADĘ CZY NIE? MAM JEDEN DZIEŃ WOLNY W TYGODNIU NO I NIEDZIELĘ...TO TAK 5 DNI HARÓWKI !!!!!!!!!!!!A JAK MI NIE PASUJE TO DO WIDZENIA,,A SKLEP JEST CIĘŻKI I DUŻY RUCH....I CO WY NA TO? AHA MAM 5 ZŁ NA GODZ,,,,

• 2011-04-04, 14:54

siedzocych przy korycie nie interesuje to ze jest stary,siedzi i zre ile tylko mu dadza tak jakstarzy wyzeracze zadomowili sie jako doradcy prezydenta,a sa jak mumie w jego orszaku,dlaczego tacy prezydenci jak Walesa,Kwasniewski poszli na emeryture majac po 50 lat,poniewaqrz nik nie zadeklarowal im posadki za wiekrze pieniadze jak otrzymuja teraz,oni to mogli isc na emeryturke,przed wiekiem 65 lat.W tym zacofanym i styropianowym kraju rzadzonym przez wtornych analfabetow nie rozumiejacych ze najpierw trzeba dac prace mlodym ludziom aby sie nie zdemoralizowali,a potem pomyslec o starych,ktorzy majac dobra prace i tak nie zrezygnuja z niej szybko,Co maja zrobic osoby ,ktore straca prace po 50 tce to na pewno tej pracy nie dostana,nad tym niech sie zastanowia barane w sejmie senacie i rzadzie,a nie sluchac cwaniaczkow w stylu Mordasiewicza i Balcerowicza

• 2011-08-12, 18:02

Jest to ciekawe, ale jeżeli przez chwilkę się zastanowić, to wygląda na to, że oto siedzimy tu i wymieniamy zdania na ten temat, a ktoś z nas w tym samym czasie dla zabawy naciska parę klawiszy i zarabia 800 tys. zł - http://sites.google.com/site/7770news - uważam, że miał niesamowitego farta, ale i tak bardzo mu zazdroszczę, przecież chłopak ma tylko 19 lat i tu taka kasa!

• 2011-10-12, 11:20
    pokaż komentarz
  • 2012-04-27, 10:50

Napisaliście w artykule, że jest zbyt dużo emerytów a zbyt mało ludzi pracujących, że ta tendencja ma iść w górę, ale nikt tu oczywiście nie zastanowił się nad rzeczą oczywistą, dlaczego się tak dzieje... a statystyka ludzi młodych,którzy nie mogą znaleźć pracy.... gdyby zostały stworzone miejsca pracy dla tych ludzi, nie było by problemu....
    poza tym osoba , która ma 50 lat ma problem ze znalezieniem pracy,nawet fachowcy... osoba 60-letnia tak samo..... a my mamy pracować do 67 ..... nie przychodzi wam się na myśl jedna rzecz - czyżby nasz rząd nie chciał doprowadzić do tego, abyśmy w ogóle nie dotrwali do emerytury, wtedy wypracowane nasze 40 lat X składka ok 800zł (najniższa) to prawie 400tyś złotych... gdzie będą te pieniądze.... nikt o tym nie mówi..... ja mam 30 lat i cały czas boję się o swój byt... mam rodzinę na utrzymaniu.... może mam umowę na stałe, ale co to znaczy w obecnych czasach........ za chwilę mogę już jej nie mieć.... do tego ciągła presja że jest kryzys, pracodawca mówi że na twoje miejsce jest 100 innych osób, jak się nie podoba to nikt cię na się nie trzyma.... a teraz dodajmy mi 33 lata - mam 63 nie mam pracy szukam szukam i nikt mnie nie chce bo jestem za stara............... jak bym się czuła..... jak inni się czują w takiej sytuacji .... nikomu tego nie życzę mam nadzieję, że w końcu w następnych wyborach ludzie postawią na inną partię............
    !!!LUDZIE OBUDŹCIE SIĘ!!!!!!!

• 2009-10-01, 09:11

Nikt tego nie wytrzyma, a policja i w wojsko też będą tyle pracować? Albo wszyscy albo nikt!

• 2009-10-16, 09:51
    pokaż komentarz
  • 2009-10-22, 14:28

Przecież wcale nie muszą pracować do osiągnięcia wydłużonego wieku emerytalnego w ww. sektorach. Powinni się co kilka lat przekwalifikowywać podobnie jak każdy, kto chce utrzymać miejsce na rynku pracy - takie czasy, nie da się tego uniknąć. Ponadto, osoby z wieloletnim doświadczenie zawodowym, np. górnicy pracujący do tej pory pod ziemią, mogą pełnić po "wjechaniu do góry" ważną rolę np. w nadzorze, kontroli, szkoleniach. A niby dlaczego inni mają dokładać do ich przedwczesnych emerytur (zwłaszcza, że młodsi emeryci są niezwykle aktywni w ... szarej strefie rynku pracy).

• 2010-04-20, 14:08

Podobno mamy demokrację - o czym Państwo zapomina, a w demokracji każdy powinien sam decydować kiedy i za jakie pieniądze pójdzie na emeryturę. Powinien być ustalony jedynie minimalny staż pracy np. 30 lub 35 lat dla kobiety i odpowiednio o 5 lat wyższy dla mężczyzn. I to on powinien uprawniać do wyrażenia woli przejścia na emeryturę. Każdy wie jaki ma kapitał, bo ZUS póki co ma obowiązek informować i każdy powinien móc wybrać czy idzie szybciej na emeryturę i będzie ona wynosić np.1000 zł, czy pracuje jeszcze 5 lat i wyniesie np. 1200 zł., albo tak jak w Irlandii - odbieramy swój kapitał z ZUS-u i gospodarujemy nim sami. Żadnych emerytur przed wypracowaniem minimum 30 lat. Kto to widział żeby jedni musieli pracować po 45 lat, żeby inni żyli ich kosztem po 15 latach pracy. Często w wieku poniżej 40-tki mamy zasłużonych emerytów, a kobiecie 55-cio letniej z 35-cio letnim stażem proponuje się przekwalifikowanie. Pytam - a ci zasłużeni emeryci dużo młodsi to rozumy potracili, że nie mogą zmienić profesji tylko sępić, śmiać się w twarz i uważać, że im się należy w dodatku pod ochroną demokratycznego Państwa.

• 2010-04-20, 15:50

Popieram - nasze pieniądze nasz wybór.
    Po przepracowaniu np. 35 l. kobieta: 40l. mężczyzna - sam zainteresowany powinien decydować co chce zrobić ze zgromadzonym już kapitałem.
    Emerytura już 1.000 zł czy dalsza praca 5 lat, i 1.200 zł. emerytury,
    z tym, że np. osoby mające staż pracy niższy np. 30 lat kobieta i 35 l.mężczyzna
    muszą mieć wiek 60 l. kobieta i 65 l. mężczyzna.
    Warunek po uzyskaniu uprawnień emerytalnych:
    należy podjąć decyzję (nie wolno pracować i pobierać emerytury)
    - przechodzę na emeryturę
    lub
    - pracuję.

• 2011-10-14, 19:32
    pokaż komentarz
  • 2009-10-19, 22:56
    pokaż komentarz
  • 2010-01-15, 14:39

Droga czytelniczko zobacz jak się pracuje na zachodzie, a jak w POLSKICH OBOZACH PRACY .Zobacz jak młodzi pracownicy traktują starszych.W Polsce pracuje się po 10-12 godzin,a zapłata za 8 godzin.

• 2010-10-07, 16:18

jestem za granica 47 lat i pracuje
    niestety wszedzie pracowac trzeba
    bedac w Polsce ,zauwazylam ze nikt tam sie do pracy za wiele nie przyklada
    i wszystko jest nieoplacalne albo niesluszne,jednak nikt nie pomysli ze to chora mentalnosc
    ludzka,chce wszystko ale za darmo!!!!!!

• 2009-12-07, 18:32

Do 65 powiadają ... żałosne !!
    Według mnie BEZSENS dla niektórych profesi np. Wszystkie prace typu:Policja,wojsko,straż pożarna,służba więzienna,górnicy POWINNI mieć zdecydowanie szybciej emeryturę, prosty przykład ciemny zaułek napadnie na kogoś zbir i co 60 letni dziadek ci pomoże ?? KPINA
    Wojsko ... co mają dziadki biegać i sie strzelać ?! Co sie tyczy górników to większość pewnie nie dożyje Pewnie + dla Zusu !!

• 2011-07-31, 11:18
    pokaż komentarz
  • 2009-12-10, 10:44
    pokaż komentarz
  • 2010-04-20, 15:35
    pokaż komentarz
  • 2010-10-25, 09:22
    pokaż komentarz
  • 2010-10-25, 09:23
    pokaż komentarz
  • 2009-12-12, 16:29

Większość ludzi żyje na wsi i nie oszukujmy się- jest to praca wymagająca nie lada trudu. I teraz pomyślmy sobie, że tacy ludzie mieliby pracować w gospodarstwach do 60 czy 65 lat- to przecież jest jakiś absurd !!! Żaden normalny człowiek nie dożyje w takim trybie życia nawet 50 lat, a co dopiero 60 ! Ludzie mają problemy zdrowotne juz w wieku niekiedy 50 lat i nie dadzą rady sobie w gospodarstwie. Osoby, które wymyślają takie reformy chyba mają zbyt dużo wolnego czasu a że im się juz nudzi, więc kompinują co by tu zrobić żeby płacić w przyszłości mniej emerytur. I dobrze myślą- bo jeśli ta ustawa wejdzie w życie to minimalna ilość osób dożyje tego wieku emerytalnego. A jeśli już dożyje to raczej nie skożysta za długo ! Z tego wynika- mniej emerytur dla ludzi- więcej kasy dla gości w rządzie !!!
    To co się dzieje w tym kraju jest po prostu chore !!!

• 2010-01-15, 14:22
    pokaż komentarz
  • 2010-02-15, 13:14
    pokaż komentarz
  • 2010-03-13, 17:13
    pokaż komentarz
  • 2010-04-02, 11:34
    pokaż komentarz
  • 2010-10-07, 16:24
    pokaż komentarz
  • 2010-11-01, 07:31

zwłaszcza emeryturka w kwocie 1000 zł brutto (a wszak i podateczek i NFZ trzeba zapłacić)
    Halina myśli i nie ma ochoty być ciężarem dla dzieci. Jak dożyją, wynajmą pięterko, albo pokoik i będą podróżować

pozdro

• 2010-05-07, 09:49
    pokaż komentarz
  • 2010-08-06, 08:41
    pokaż komentarz
  • 2010-12-01, 20:54
    pokaż komentarz
  • 2011-01-15, 13:56

Kto ci karze pracować na roli? Sprzedaj i idż do pracy w mieście to zobaczysz co to bieda.

• 2010-09-10, 10:24
    pokaż komentarz
  • 2010-09-20, 23:37
    pokaż komentarz
  • 2010-10-05, 10:24
    pokaż komentarz
  • 2010-10-24, 00:34
    pokaż komentarz
  • 2010-11-02, 10:59
    pokaż komentarz
  • 2010-11-04, 18:17
    pokaż komentarz
  • 2010-12-11, 10:44
    pokaż komentarz
  • 2011-01-04, 10:43
    pokaż komentarz
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.

Najnowsze artykuły

Adam Cygański (od lewej) oraz  Laura i Adam Gielewscy  serwują w Bydgoszczy pyszne belgijskie frytki i inne smakołyki. Skrzyknęło się troje młodych ludzi. Właśnie przekroczyli trzydziestkę i postanowili znaleźć nowy pomysł na życie - punkt małej gastronomii w centrum Bydgoszcz serwujący belgijskie frytki.
komentarze (0)Aktualności2014-10-23, 10:40
Kredyty gotówkowe. Stopy w dół, prowizje w górę Po ostatnich obniżkach stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego wynosi zaledwie 2 proc. Czy rekordowo niska wartość tego parametru oznacza pełniejsze kieszenie kredytobiorców?