Forum Strefy Biznesu
agad2009-09-30, 17:04

Czy wkrótce czeka nas wydłużenie wieku emerytalnego? Minister pracy Jolanta Fedak - uważa, że jest to nieuchronne.

- Reformę związaną z wydłużeniem wieku emerytalnego trzeba przeprowadzić stopniowo. Na początek należy ją zapowiedzieć pracującym, którzy są jeszcze stosunkowo młodzi i mają nie więcej niż 40 lat. Wiedząc, że wiek emerytalny zostanie wydłużony, lepiej zaplanują swoją karierę zawodową - mówi Jolanta Fedak, minister pracy i polityki socjalnej. - Osoby starsze pracowałyby tak, jak obecnie - kobiety do ukończenia 60 lat, a mężczyźni 65 lat - Jednocześnie podkreśliła, że w ten sposób reformuje się systemy emerytalne w większości państw europejskich.
Brytyjscy i francuscy specjaliści uważają, że za kilka lat będzie konieczne podniesienie wieku emerytalnego w tych krajach do 70 lat. W Niemczech wydłużono wiek emerytalny do 67 lat.

Eksperci są za...

Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan i członek rady nadzorczej ZUS mówi - że wiek emerytalny powinien zostać wydłużony do co najmniej 65 lat dla kobiet i 67 lat dla mężczyzn.- Z badań wynika, że wydłuża nam się życie co 10 lat o 2 lata. W ciągu najbliższych dwudziestu lat liczba emerytów w stosunku do osób pracujących zwiększy się dwukrotnie. Jedynym trafnym rozwiązaniem jest podniesienie wieku emerytalnego - dodaje Mordasewicz.

Pomylili się w obliczeniach?

Z kolei Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ powiedziała, że trzy lata temu OPZZ przeprowadziło ankietę, z której wynika, że 97 proc. polskiego społeczeństwa jest przeciwna wydłużeniu wieku emerytalnego. - Profesorowie opracowujący reformę emerytalną, która weszła w życie od 1999 roku pomylili się w obliczeniach, a teraz chcą ratować system kosztem ludzi i to przeważnie tych najciężej pracujących - uważa Taranowska.

- Jestem za wydłużeniem wieku emerytalnego Jak widać jest taki trend na świecie. Dłużej żyjemy, mamy lepszy komfort życia, lepszą profilaktykę - mówi Ewa Kaczanowska-Burker, z-ca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Bydgoszczy. - To jak długo będziemy mogli pracować zależy od predyspozycji psychofizycznych danej osoby. Jest wśród nas wiele starszych osób zdolnych do pracy, które mogłyby służyć doświadczeniem dla młodych pracowników - dodaje Kaczanowska-Burker.

odpowiedz
 • agad 2009-09-30, 17:06
  pokaż komentarz
 • kasia 2009-09-30, 17:44

  należałoby raczej przyjrzeć się funkcjonowaniu tym państwowym molochom i temu gdzie giną nasze pieniądze, niż po raz kolejny zabierać obywatelom!

 • 2009-10-08, 20:42

  i niech ZUS odda składki jakie spoleczenstwo płaciło przez lata bo emerytury nie będą potrzebne czyż to złe rozwiązanie

 • 2009-11-15, 18:52

  Dawać tam kasę, to lepiej iść do kasyna przegrac, nic nie będzie z tej kasy dla nas!

 • 2009-12-08, 18:07

  Tym debilom z tytułami wydaje się ,że ludzie mają końskie zdrowie?Założę sie ,że połowa nie dożyje emerytury i oto tu chodzi!

 • 2009-12-08, 21:54

  tacy goście jak mordasewicz, mają w dupie nas wszystkich zwykłych ludzi. a my jak barany dajemy sie mamić ich giętką gadką. powinniśmy wziąść rózgi i przepędzić to szemrane towarzystwo tam gdzie ich miejsce. dość już tego, jak długo jeszcze mamy tego słuchać, cierpliwość się kończy.

 • 2010-03-11, 11:29

  Opieka medyczna tylko dla bogatych.
  Jak aktualny jest slogan sprzed wielu lat "popierajcie Polskę czynem - umierajcie przed terminem".

 • 2010-06-12, 15:12

  LUDZIE W JEDNOŚCI SIŁA,NIE DAJMY ROBIĆ Z SIEBIE IDIOTÓW! Cwaniaczki na ministernialnych i poselskich stanowiskach ,którzy nie mają pojęcia jak żyje przeciętny obywatel,wymyślają NIEŻYCIOWE ,ODERWANE OD RZECZYWISTOŚCI BZDURY ,aby NAS wykończyć!

 • 2010-10-07, 16:12

  ludzie w jednosci sila ,ale i solidarnosci co znaczy
  trzeba zapracowac aby otrzymywac emeryture
  na zachodzie nie ma roznicy czy to mezczyzna czy kobieta
  wiek emerytalny 66 lat i pare miesiecy zalezy od daty urodzenia.
  80% wczesniejsza emerytura od 62 lat bez zdrowotnego ubezpieczenia
  jesli nawet niektorzy z was zaliczaja szkole jako prace,i chca brac emeryture
  od 40 lat to nawet jest smieszne chyba sami przyznacie.
  z kad niby panstwo czy zuz ma wziasc tyle pieniedzy ktorych zescie nie odlozyli
  aby wam placic od wczesnych lat??????????

  wezcie sie za robote i pomyslcie zdrowo

 • 2010-11-26, 18:11

  Ta warszawska banda wykończy nasz biedny polski naród . Nie dajmy się wykończyć.
  Przeciwstawmy się tej podłości , tym pomysłom idiotów.

 • 2011-03-03, 17:18

  Czy nam się podoba czy nie wiek emerytalny będzie przedłużony,ale aby tak postąpić należy wpierw odebrać niesłusznie nabyte przywileje mi wymiarowi sprawidliwości służbom mundurowym klerowi /papież podjoł się pełnienia funkcji w wieku 78 lat/.Majątek kościelny oddać w ręce jego wiernych synów,a nie pozostawiać nadal w rękach uprzywilejowanej kasty reprezentującej interesy obcego państwa.Służą temu komu zawdzięczają swoją nominację.Oni tak chętnie mówią o ubóstwie,wie o tym nawet umysł ciasny ,że najlepszy to jest przykład własny.Bało się SLD dobrać do komisji majątkowej i funduszu kościelnego bo w Watykanie był polak oni byli w trudniejszej sytuacji,rządzący postraszcie to towarzystwo to może przestaną się wcinać do polityki,macie w zanadrzu konkordat.Postępowanie komisji majątkowej oraz zachowanie hierarchów upoważnia do roważań na ten temat.

 • 2011-03-07, 17:39

  MAM 45 LAT I CZY WIDZICIE MNIE JESZCZE W PRACY 20 LAT????????????
  PRACUJE PO 12 GODZ DZIENNIE I MOJEGO PRACODAWCY TO NIE INTERESUJE CZY DAJE RADĘ CZY NIE? MAM JEDEN DZIEŃ WOLNY W TYGODNIU NO I NIEDZIELĘ...TO TAK 5 DNI HARÓWKI !!!!!!!!!!!!A JAK MI NIE PASUJE TO DO WIDZENIA,,A SKLEP JEST CIĘŻKI I DUŻY RUCH....I CO WY NA TO? AHA MAM 5 ZŁ NA GODZ,,,,

 • 2011-04-04, 14:54

  siedzocych przy korycie nie interesuje to ze jest stary,siedzi i zre ile tylko mu dadza tak jakstarzy wyzeracze zadomowili sie jako doradcy prezydenta,a sa jak mumie w jego orszaku,dlaczego tacy prezydenci jak Walesa,Kwasniewski poszli na emeryture majac po 50 lat,poniewaqrz nik nie zadeklarowal im posadki za wiekrze pieniadze jak otrzymuja teraz,oni to mogli isc na emeryturke,przed wiekiem 65 lat.W tym zacofanym i styropianowym kraju rzadzonym przez wtornych analfabetow nie rozumiejacych ze najpierw trzeba dac prace mlodym ludziom aby sie nie zdemoralizowali,a potem pomyslec o starych,ktorzy majac dobra prace i tak nie zrezygnuja z niej szybko,Co maja zrobic osoby ,ktore straca prace po 50 tce to na pewno tej pracy nie dostana,nad tym niech sie zastanowia barane w sejmie senacie i rzadzie,a nie sluchac cwaniaczkow w stylu Mordasiewicza i Balcerowicza

 • 2011-08-12, 18:02

  Jest to ciekawe, ale jeżeli przez chwilkę się zastanowić, to wygląda na to, że oto siedzimy tu i wymieniamy zdania na ten temat, a ktoś z nas w tym samym czasie dla zabawy naciska parę klawiszy i zarabia 800 tys. zł - http://sites.google.com/site/7770news - uważam, że miał niesamowitego farta, ale i tak bardzo mu zazdroszczę, przecież chłopak ma tylko 19 lat i tu taka kasa!

 • 2011-10-12, 11:20

  to jest młody wiek. ze mna pracuja po 70 lub troche mniej , ale tylko wtedy gdy jest na godzine płacone. Jesli mamy akord to tych młodszych wyzywaja bo nie moga nadazyc

 • 2012-04-27, 10:50

  Napisaliście w artykule, że jest zbyt dużo emerytów a zbyt mało ludzi pracujących, że ta tendencja ma iść w górę, ale nikt tu oczywiście nie zastanowił się nad rzeczą oczywistą, dlaczego się tak dzieje... a statystyka ludzi młodych,którzy nie mogą znaleźć pracy.... gdyby zostały stworzone miejsca pracy dla tych ludzi, nie było by problemu....
  poza tym osoba , która ma 50 lat ma problem ze znalezieniem pracy,nawet fachowcy... osoba 60-letnia tak samo..... a my mamy pracować do 67 ..... nie przychodzi wam się na myśl jedna rzecz - czyżby nasz rząd nie chciał doprowadzić do tego, abyśmy w ogóle nie dotrwali do emerytury, wtedy wypracowane nasze 40 lat X składka ok 800zł (najniższa) to prawie 400tyś złotych... gdzie będą te pieniądze.... nikt o tym nie mówi..... ja mam 30 lat i cały czas boję się o swój byt... mam rodzinę na utrzymaniu.... może mam umowę na stałe, ale co to znaczy w obecnych czasach........ za chwilę mogę już jej nie mieć.... do tego ciągła presja że jest kryzys, pracodawca mówi że na twoje miejsce jest 100 innych osób, jak się nie podoba to nikt cię na się nie trzyma.... a teraz dodajmy mi 33 lata - mam 63 nie mam pracy szukam szukam i nikt mnie nie chce bo jestem za stara............... jak bym się czuła..... jak inni się czują w takiej sytuacji .... nikomu tego nie życzę mam nadzieję, że w końcu w następnych wyborach ludzie postawią na inną partię............
  !!!LUDZIE OBUDŹCIE SIĘ!!!!!!!

 • 2009-10-01, 09:11

  Nikt tego nie wytrzyma, a policja i w wojsko też będą tyle pracować? Albo wszyscy albo nikt!

 • 2009-10-16, 09:51

  Policja,wojsko,straż pożarna,służba więzienna,górnicy,prokuratorzy,sędziowie,nauczyciele,posłowie europarlamentu.Jest tego więcej,to tylko najważniejsze przykłady.Oni na pewno nie będą tak długo pracować.Więc reszta społeczeństwa musi pracować jak najdłużej,żeby oni mogli przez połowę życia wypoczywać.

 • 2009-10-22, 14:28

  Przecież wcale nie muszą pracować do osiągnięcia wydłużonego wieku emerytalnego w ww. sektorach. Powinni się co kilka lat przekwalifikowywać podobnie jak każdy, kto chce utrzymać miejsce na rynku pracy - takie czasy, nie da się tego uniknąć. Ponadto, osoby z wieloletnim doświadczenie zawodowym, np. górnicy pracujący do tej pory pod ziemią, mogą pełnić po "wjechaniu do góry" ważną rolę np. w nadzorze, kontroli, szkoleniach. A niby dlaczego inni mają dokładać do ich przedwczesnych emerytur (zwłaszcza, że młodsi emeryci są niezwykle aktywni w ... szarej strefie rynku pracy).

 • 2010-04-20, 14:08

  Podobno mamy demokrację - o czym Państwo zapomina, a w demokracji każdy powinien sam decydować kiedy i za jakie pieniądze pójdzie na emeryturę. Powinien być ustalony jedynie minimalny staż pracy np. 30 lub 35 lat dla kobiety i odpowiednio o 5 lat wyższy dla mężczyzn. I to on powinien uprawniać do wyrażenia woli przejścia na emeryturę. Każdy wie jaki ma kapitał, bo ZUS póki co ma obowiązek informować i każdy powinien móc wybrać czy idzie szybciej na emeryturę i będzie ona wynosić np.1000 zł, czy pracuje jeszcze 5 lat i wyniesie np. 1200 zł., albo tak jak w Irlandii - odbieramy swój kapitał z ZUS-u i gospodarujemy nim sami. Żadnych emerytur przed wypracowaniem minimum 30 lat. Kto to widział żeby jedni musieli pracować po 45 lat, żeby inni żyli ich kosztem po 15 latach pracy. Często w wieku poniżej 40-tki mamy zasłużonych emerytów, a kobiecie 55-cio letniej z 35-cio letnim stażem proponuje się przekwalifikowanie. Pytam - a ci zasłużeni emeryci dużo młodsi to rozumy potracili, że nie mogą zmienić profesji tylko sępić, śmiać się w twarz i uważać, że im się należy w dodatku pod ochroną demokratycznego Państwa.

 • 2010-04-20, 15:50

  Popieram - nasze pieniądze nasz wybór.
  Po przepracowaniu np. 35 l. kobieta: 40l. mężczyzna - sam zainteresowany powinien decydować co chce zrobić ze zgromadzonym już kapitałem.
  Emerytura już 1.000 zł czy dalsza praca 5 lat, i 1.200 zł. emerytury,
  z tym, że np. osoby mające staż pracy niższy np. 30 lat kobieta i 35 l.mężczyzna
  muszą mieć wiek 60 l. kobieta i 65 l. mężczyzna.
  Warunek po uzyskaniu uprawnień emerytalnych:
  należy podjąć decyzję (nie wolno pracować i pobierać emerytury)
  - przechodzę na emeryturę
  lub
  - pracuję.

 • 2011-10-14, 19:32

  Każdy z nas zbiera na swoją przyszłą emeryturę . W pierwszym , drugim czy jakim tam chcesz filarze. Przekwalifikowanie oznacza że człowiek będzie się znał na wszystkim -czyli na niczym . Fachowcem jest się nie po szkoleniu ,ale po długoletnim doświadczeniu w danej dziedzinie . Przykład? Księgowa , finansista ,nawet murarz czy cieśla. Nie pisz proszę głupot bo widać że droga zawodowa jeszcze przed Tobą .
  Co do górników ... Zabrakłoby sal w Polsce do tego by byli górnicy mogli prowadzić szkolenia. To samo dotyczy kontroli . Największy ubaw miałem z nadzoru . Górnicy to wielotysięczna "armia " ludzi.
  Tak jak powiedziałem - cały aparat biurokratyczny przepuszcza pieniądze na prawo i lewo . Później problem z pieniędzmi na wypłaty dla ludzi .
  Większość Zusów wygląda jak z przysłowiowego żurnala . Zastanawiał się ktoś z czyich pieniędzy ?
  Przyszłych emerytur .
  Najprościej więc przesunąć wypłaty emerytur . Dobre dwa lata później . Poska;(

 • 2009-10-19, 22:56

  Na zachodzie ludzie tak pracuja i to od dawna.

 • 2010-01-15, 14:39

  Droga czytelniczko zobacz jak się pracuje na zachodzie, a jak w POLSKICH OBOZACH PRACY .Zobacz jak młodzi pracownicy traktują starszych.W Polsce pracuje się po 10-12 godzin,a zapłata za 8 godzin.

 • 2010-10-07, 16:18

  jestem za granica 47 lat i pracuje
  niestety wszedzie pracowac trzeba
  bedac w Polsce ,zauwazylam ze nikt tam sie do pracy za wiele nie przyklada
  i wszystko jest nieoplacalne albo niesluszne,jednak nikt nie pomysli ze to chora mentalnosc
  ludzka,chce wszystko ale za darmo!!!!!!

 • 2009-12-07, 18:32

  Do 65 powiadają ... żałosne !!
  Według mnie BEZSENS dla niektórych profesi np. Wszystkie prace typu:Policja,wojsko,straż pożarna,służba więzienna,górnicy POWINNI mieć zdecydowanie szybciej emeryturę, prosty przykład ciemny zaułek napadnie na kogoś zbir i co 60 letni dziadek ci pomoże ?? KPINA
  Wojsko ... co mają dziadki biegać i sie strzelać ?! Co sie tyczy górników to większość pewnie nie dożyje Pewnie + dla Zusu !!

 • 2011-07-31, 11:18

  Każdy powinien pracować tak długo, jak mu siły, zdrowie i ochota pozwala. Powinien mieć jednak zagwarantowaną wypłatę emerytury po 40 latach udokumentowanej pracy. Wszyscy dotychczas uprzywilejowani - jak mundurowi, nauczyciele, tancerze itp także. Po zakończeniu np 15 lat służby w wojsku, powinni przechodzić do pracy w cywilu i uczciwie dociagnąć do tego 40 - letniego stażu. Kobiety powinny mieć zmniejszony staż o 7 lat za każde urodzone i wychowane dziecko. Zupełnie inną sprawą natomiast powinna być wypłata renty za utracone zdrowie w wyniku pracy w szkodliwych warunkach/ górnicy / lub w wyniku wypadków w trakcie służby / żołnierze, strażacy /. Co więcej - emerytura powinna być równa dla wszystkich i gwarantować podstawowe utrzymanie. To wymaga stosunkowo niewysokich składek zusowskich. Każde zwiększenie jej wysokości powinno być wynikiem indywidualnych starań i ubezpieczeń. Inne systemy to tylko przepychanki obywatelskie i sianie animozji pomiedzy grupami zawodowymi. No i - ten system powinien dotyczyć także polityków - w tym posłów, senatorów, ministrów, premiera i prezydenta. Dbaliby o pozostałych obywateli. Solidarnie!.

 • 2009-12-10, 10:44

  Kto wymyśla te bzdury z wydłużeniem wieku emerytalnego. Rozumiem w takiej sytuacji jeżeli jest nadmiar pracy, a nie takie duże bezrobocie, jak obecnie. Brak pracy dotyka szczególnie ludzi młodych, ale i nie tylko, każdy chce pracować za uczciwe pieniądze, a nie za pensję żebraczą. To nie zachód, żeby można było żyć z zasiłku socjalnego, dokąd nie otrzyma się pracy. W pierwszej kolejności trzeba zlikwidować tak duże bezrobocie, wieloetatowość zatrudnienia, bo jest duża grupa ludzi posiadająca po kilka etatów, ciekawe tylko kiedy i jak pracują. Szary człowiek nie może znależć pracy na jednym etacie, a co tu mówić o drugim. Każdy powinien pracować tylko na jednym etacie, tak jak większość społeczeństwa. A jak będzie praca i to do wyboru to można będzie pracować dłużej, a nie tak jak teraz, młodzi siedzią w domu z braku pracy a dziadek z babką o laseczce pędzą do pracy.
  Należy stworzyć w naszym kraju takie warunki dla młodych, żeby wracali zza zagranicy, i tu zakładali swoje rodziny i się rozwijali, ale Państwo nasze w ogóle nie dba o swój naród.

 • 2010-04-20, 15:35

  W całości z powyższym się zgadzam. Bardzo mnie denerwują dyskusje, kto w przyszłości będzie zarabiał na emerytów. Rząd jest po to aby naród miał chleb. Należy tworzyć warunki do rozwoju. Jak będzie bogate społeczeństwo to będzie bogaty i kraj. Należy tworzyć miejsca pracy dla młodych aby nie musieli wyjeżdżać "za chlebem". Jeśli będzie praca to młodzi ze wschodu przyjadą do pracy do Polski. Tylko rozwój, wspomaganie realne ludzi chcących coś robić może przynieść efekty. Natomiast wydłużanie wieku emerytalnego to zły pomysł. Faktycznie dziadka i babci w wieku 60 -67 lat nikt nie zatrudni - to fikcja. Czasem widzę reklamy jak babcia 60 letnia chce jeszcze pracować ale nigdy nie widziałam reklamy aby ktoś dał ogłoszenie o treści przyjmę do pracy dziadków i babcie w wieku 60 - 67 lat.
  Ja raczej bym preferowała lata pracy i pójście na emeryturę bez względu na wiek, tylko przez wzgląd na lata pracy. Uważam, że osoba, która przepracuje (35 l. kobieta i 40 lat mężczyzna), powinna mieć prawo pójścia na emeryturę bez względu na wiek. Każdy człowiek po przepracowaniu takiego okresu powinien mieć prawo pójść na emeryturę.
  Emerytura zależna od przepracowanych lat a nie od wieku. Resztę powinny obliczyć kalkulatory emerytalne. Im ktoś wcześniej pójdzie na emeryturę tym będzie ona niższa.

 • 2010-10-25, 09:22

  Słusznie , tez tak uważam, że osoba, która przepracuje (35 l. kobieta i 40 lat mężczyzna), powinna mieć prawo pójścia na emeryturę bez względu na wiek. Każdy człowiek po przepracowaniu takiego okresu powinien mieć prawo pójść na emeryturę.

  Państwo powinno zwrócić wieksza uwage na polityke prorodzinną , bo juz w niedługim czasie społeczenstwo sie zestarzeje , i nie bedzie komu przekazać pałeczki. Ponadto dajcie ludziom młodym zdobyć doświadczenie, niech naucza sie pracy , bo jak tak dalej bedzie rząd będzie traktował ludzi młodych i starszych , to za pare lat nawet na nich "darmozjadów takich jak rząd , sejm i wszyscy w samorządach " NIE BEDZIE MIAŁ KTO ZAROBIC , myśle , że przydałaby im sie najniższa krajowa , zeby nauczyli sie rządzic.

 • 2010-10-25, 09:23

  Ręce i majtki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 2009-12-12, 16:29

  Większość ludzi żyje na wsi i nie oszukujmy się- jest to praca wymagająca nie lada trudu. I teraz pomyślmy sobie, że tacy ludzie mieliby pracować w gospodarstwach do 60 czy 65 lat- to przecież jest jakiś absurd !!! Żaden normalny człowiek nie dożyje w takim trybie życia nawet 50 lat, a co dopiero 60 ! Ludzie mają problemy zdrowotne juz w wieku niekiedy 50 lat i nie dadzą rady sobie w gospodarstwie. Osoby, które wymyślają takie reformy chyba mają zbyt dużo wolnego czasu a że im się juz nudzi, więc kompinują co by tu zrobić żeby płacić w przyszłości mniej emerytur. I dobrze myślą- bo jeśli ta ustawa wejdzie w życie to minimalna ilość osób dożyje tego wieku emerytalnego. A jeśli już dożyje to raczej nie skożysta za długo ! Z tego wynika- mniej emerytur dla ludzi- więcej kasy dla gości w rządzie !!!
  To co się dzieje w tym kraju jest po prostu chore !!!

 • 2010-01-15, 14:22

  Nas pracowników biurowych będzie przybywać,więc pieniędzy na nasze pensje i emerytury trzeba coraz więcej.Dlatego zmuszeni jesteśmy wycisnąć od robotników co się da ,bo fizyczni głównie powiększają dochód NARODOWY.Dlatego winni pracować do 68 roku życia.Eksperci PKPP Lewiatan i ZUS mają trafne rozwiązania

 • 2010-02-15, 13:14
  pokaż komentarz
 • 2010-03-13, 17:13

  Ty pewnie z tych ciężej pracujących.Pisać nie potrafisz.

 • 2010-04-02, 11:34

  ja jako kobieta rozsadna i nowoczesna nie place na zadne skladki emerytalkne, stwierdzilam ze i tak nie dozyje emerytury wiec po co mam tym zakichanym urzedasom nabijac kabze. zaznaczam ze wrac z mezem (ktory tez nie placi) mamy firme z materialami budowlanymi, jestesmy od 11 lat na rynku, dobrze nam sie powodzi, dzieki nie placeniu skladek mamy duzy wyremontowany dom i stac nas na rzeczy, na ktore nie stac przecietnego kowalskiego. na konto tez czasem odlozymy troche pieniedzy, dlatego nie martwie sie ze moje dziecko bedzie musialo studiowac na jakiejs panstwowej uczelni, gdzie kazdy wie jaki jest poziom "nauczania" (teraz rowniez moj syn chodzi do prywatnej szkoly). uklony w strone tych, ktorzy daja soba manipulowac naszemu polskiemu rzadowi. z takim podejsciem moge wam tylko radzic, abyscie za granica cos zarobili bo za przecietna polska pensje godnie nie pozyjecie.

 • 2010-10-07, 16:24

  Halinko jak bardzo jestes naiwna,
  mlodosc minie , i emerytuka by sie przydala czy nie dozyjesz do emerytury?
  skad to wiesz na pewno
  niestety trzeba myslec o starosci w latach mlodszych
  trzeba miec osczednosci i oplaona emeryturke.
  w tej chwili wcale nie myslisz jako rozsodna i nowoczesna kobieta.
  po prostu jestes pusta i bardzo nierozsadna.

 • 2010-11-01, 07:31

  zwłaszcza emeryturka w kwocie 1000 zł brutto (a wszak i podateczek i NFZ trzeba zapłacić)
  Halina myśli i nie ma ochoty być ciężarem dla dzieci. Jak dożyją, wynajmą pięterko, albo pokoik i będą podróżować

  pozdro

 • 2010-05-07, 09:49

  mam 45 lat,licząc szkołę z praktyką która liczy się do lat pracy mam przepracowane w tej chwili 29 lat pracy. pracując do 65 lat będę miała 49 lat pracy,kto to wytrzyma?????chyba ci co pracują nic nie robiąc.

 • 2010-08-06, 08:41

  Zamiast kopać po d***e biednych ludzi wystarczy w Polsce reforma KRUS. Nawet początkujący przedsiębiorca musi płacić do państwa daninę 7 razy większą od rolników których same dopłaty unijne wynoszą od kilkunastu tysięcy do nawet milionowych sum.
  To skandal żeby rolnik do kasy państwa wpłacał 50 zł miesięcznie i miał takie same przywileje jak przedsiębiorca który płaci 1000zł. Na dodatek rolnicy zachowują prawo do działania jak każda inna konkurencja w gospodarce rynkowej. Tylko z podwyżek KRUS państwo polskie miało by większe wpływy niż z wątpliwych planów finansowych zakładających podwyżki podatków.

 • 2010-12-01, 20:54

  Dlaczego się męczysz przygłupie, kup sobie ziemi,popracuj przynajmniej dziesięc lat to moze nabierzesz szacunku dla pracy rolnika,chyba ze prędzej zdechniesz z głodu z takim mysleniem o pracy na ziemi.

 • 2011-01-15, 13:56

  Kto ci karze pracować na roli? Sprzedaj i idż do pracy w mieście to zobaczysz co to bieda.

 • 2010-09-10, 10:24

  Właśnie o to chodzi,żeby mało kto ,to wytrzymał. Dla państwa najlepiej jest żeby człowiek umarł na dzień przed pójściem na emeryture. Składki z jego całego życia pójdą na odprawy , nagrody , wycieczki i inne przywileje polityków.
  Nowoczesny patriotyzm na tym polega:-))

 • 2010-09-20, 23:37
  pokaż komentarz
 • 2010-10-05, 10:24

  Niebedzie problemu z pracownikami ani ze skladkami na ubezpieczenia kiedy LUDZIE MLODZI DOSTANA GODZIWE WYNAGRODZENIE.jestem mlody po slubie,niemam mieszkania,legalnie zarabiam 1400zl netto,bo skladki reszta diety 1000.JAK mam zyc uczciwie skoro mi na to nie zezwalaja.Boje sie chorowac,a o emeryturze strach myslec.To panstwo jest krwiopijca ,a pracodawca mu wturuje!!!!!!!

 • 2010-10-24, 00:34

  Pani Minister ! Ludzie pracujacy na poczcie a szczególnie mężczyżni jako doręczyciele w wieku 67 lat to będą już schorowani nie nadający się w wielu przypadkach do normalnego funkcjonowania ludzie.Przy tak intensywnym trybie pracy jaki widać po listonoszach czy innych pracownikach,jest nie do zaakceptowania. Praca przy komputerach kobiet za okienkami w wieku 60 -sięciu lat nie będzie tak sprawna jak obecnie. A co dopiero 65 lat.Dlaczego tak się nie patrzy na zawody czy stanowiska pracowników. Moga być ludzie zmęczeni tak fizycznie jakpsychicznie. Z tych\ zapowiedzi widać ,że człowiek za bardzo pracodawców nie obchodzi tylko praca. To jest niesprawiedliwe i woła o pomste do RPO. Dlatego też uważam ,że jezeli by to zostało jednak wprowadzone to od jakiegoś rocznika. A gdzie propozycja OPZZ by ludzie którzy mają 38 lat pracy kobiety i 40 lat pracy mężczyżni mogli iść na emeryture bez względu na wiek ? Uważam to za dobry pomysł dla wielu ludzi,będących np wypalonymi ,zmęczonymi. To co się szykuje jest nie do przyjęcia ale do sumiennej dyskusji.

 • 2010-11-02, 10:59
  pokaż komentarz
 • 2010-11-04, 18:17
  pokaż komentarz
 • 2010-12-11, 10:44
  pokaż komentarz
 • 2011-01-04, 10:43

  do emerytury. Zaraz poprawi się konducja ZUS-u.

Przesyłając ten wpis akceptujesz politykę prywatności Mollom.